Saturday, October 5, 2024
Home » Τα… χρειάστηκε ο Τζόκοβιτς στην πρεμιέρα του στην Σανγκάη

Τα… χρειάστηκε ο Τζόκοβιτς στην πρεμιέρα του στην Σανγκάη

Πιο δύσκολη από ότι θα περίμενε κανείς ήταν η πρεμιέρα για τον Νόβακ Τζόκοβιτς στην Σανγκάη, ο οποίος ζορίστηκε αλλά νίκησε στο τέλος τον Μίκελσεν στα δύο σετ και πήρε την πρόκριση στους «32» της διοργάνωσης, εκεί όπου περιμένει τον νικητή του αγώνα ανάμεσα σε Φλάβιο Κομπόλι και Σταν Βαβρίνκα.

Ο Αμερικανός 19χρονος τενίστας από την άλλη, νούμερο 43 της κατάταξης, αν και δεν κατάφερε να πάρει κάποιο σετ από τον Νόλε, έφτασε πολύ κοντά, καθώς αμφότερα πήγαν στο τάι μπρέικ, 7-6(3) το πρώτο και 7-6(9) το δεύτερο, ενώ το ματς διήρκησε 1 ώρα και 59 λεπτά, δείγμα του πόσο ανταγωνιστικός ήταν ο Μίκελσεν.

Ο Νόλε κυνηγάει τον πέμπτο του τίτλο στην Σανγκάη, ενώ παράλληλα βρίσκεται πολύ κοντά με σε ένα ακόμα ιστορικό επίτευγμα: να φτάσει τους 100 τίτλους καριέρας! Πραγματικά ένα θρύλος του αθλήματος.