Friday, September 20, 2024
Home » Ομόνοια – Ζίρα 6-0: Βραδιά ιστορική, μαγική κι ονειρεμένη! (vid)

Ομόνοια – Ζίρα 6-0: Βραδιά ιστορική, μαγική κι ονειρεμένη! (vid)

Με χρυσά γράμματα στην ευρωπαϊκή ιστορία της Ομόνοιας γράφεται η 22α Αυγούστου 2024. Μία απολαυστική Ομόνοια διέσυρε με το εκκωφαντικό 6-0 τη Ζίρα Αζερμπαϊτζάν στο ΓΣΠ, για τα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ και «κλείδωσε» από το πρώτο παιχνίδι τη συμμετοχή της στη League Phase της διοργάνωσης.

Το πράσινο πάρτι με καλεσμένους 16.500 οπαδούς, οι οποίοι παραληρούσαν στις εξέδρες για την ιστορική επιτυχία, καθώς πρόκειται για τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του «τριφυλλιού» στα ευρωπαϊκά κύπελλα. Παράλληλα, η Ομόνοια διεύρυνε στις πέντε τις διαδοχικές νίκες της στην Ευρώπη, κάτι που αποτελεί την κορυφαία επίδοση στην ευρωπαϊκή ιστορία του «τριφυλλιού»

Η πράσινη καταιγίδα κτύπησε από τρεις φορές σε κάθε ημίχρονο. Από δύο γκολ πέτυχαν οι Σεμέδο (πέναλτι 34′, 70), Στεπίνσκι (45’+3, 54′) και από ένα οι Χαμάς (13’) και Εβάντρο (60’).

Το ματς

Ισχυρές βάσεις πρόκρισης στη League Phase του Κόνφερενς Λιγκ από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τη Ζίρα στο ΓΣΠ, έβαλε η Ομόνοια. Πράσινη καταιγίδα παρέσυρε τους Αζέρους, μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού από 16.500 οπαδούς. Στο 13’ ο Αμίν Χαμάς με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ έβαλε την Ομόνοια μπροστά στο σκορ. Στο 31’ ο Εσθονός διαιτητής Γιούρι Φρίσερ μέσω VAR καταλόγισε πέναλτι για το «τριφύλλι» σε τράβηγμα του τερματοφύλακα Σίλβα στον Εράκοβιτς.

Ο Σεμέδο ανέλαβε την εκτέλεση, νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως για καλή του τύχη ο διαιτητής διέταξε επανάληψη, καθώς αμυνόμενος ποδοσφαιριστής μπήκε στην περιοχή πριν την εκτέλεση και ήρθε σε επαφή με τη μπάλα. O πρώτος σκόρερ της Ομόνοιας την περασμένη σεζόν δεν άφησε τη δεύτερη ευκαιρία να πάει χαμένη. Έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε το 2-0 στο 34’.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45’+2 η ομάδα του Νταμπράουσκας εδραίωσε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα της. Ο Εβάντρο έκανε άνω κάτω την άμυνα των Αζέρων από δεξιά και με παράλληλη σέντρα σέρβιρε γκολ στο πιάτο στον Στεπίνσκι που απλά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ομόνοια (Βάλντας Νταμπράουσκας): Φαμπιάνο, Ντιουνκού, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς, Μάριτς (73′ Κούσουλος), Εράκοβιτς, Εβάντρο (63′ Ατζίλι), Σεμέδο (82′ Αλιούμ), Σίμιτς (73′ Χαραλάμπους), Στεπίνσκι (73′ Κακουλλής).

Ζίρα (Ρασάντ Σαντικόφ): Σίλβα, Αλίγεφ, Μουτσίνζι, Ρουάν, Χατζίγιεφ (46΄Νουρίγιεφ), Κούλιεφ, Ζεμπλί, Ακμετζάτζε (46′ Τζούνιορ), Ισάγεφ (46′ Μπαϊράμοφ), Ούτζικ, Βολκόφ.

Σκόρερ: Χαμάς 13′, Σεμέδο (πεν.) 34′, 70′, Στεπίνσκι 45’+3, 54′, Εβάντρο 60′ / –

Έναρξη αγώνα

5′ Πεντάλεπτο στο ΓΣΠ, χωρίς κάποια ευκαιρία. Προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό της η Ομόνοια, με τη Ζίρα να δείχνει διάθεση να παίξει το δικό της παιχνίδι και να μην περιοριστεί σε παθητικό ρόλο.

9′ Πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Ο Εβάντρο και Στεπίνσκι συνεργάστηκαν, ο Πολωνός έδωσε στον Σίμιτς που έκανε σέντρα από δεξιά, ο Στεπίνσκι πήρε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

11′ Φάουλ σε καλό σημείο για την Ομόνοια, κερδίζει ο Εβάντρο.

13′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια, 1-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαμάς! Τρομερή εκτέλεση από τον Μαροκινό αριστερό μπακ, η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και έσκασε μέσα από τη γραμμή τέρματος.

20′ Η Ομόνοια πήρε το ζητούμενο από μία στατική φάση, έφερε το ματς στα μέτρα της και καλείται να διαχειριστεί το προβάδισμα της.

27′ Πρώτη κίτρινη στο ματς, για τον Κούλιεφ

30′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Σεμεδο από εξαιρετική θέση αστόχησε.

30′ Πάει στο VAR ο Γιούρι Φρίσερ για πιθανό πέναλτι υπέρ της Ομόνοιας σε τράβηγμα του τερματοφύλακα Σίλβα στον Εράκοβιτς κατά την εκτέλεση κόρνερ στην αρχή της φάσης.

31′ Πέναλτι δίνει ο διαιτητής, σε ξεκάθαρη παράβαση.

32′ Χαμένο πέναλτι για την Ομόνοια, ο Σίλβα απέκρουσε την εκτέλεση του Σεμέδο.

33′ Επανάληψη εκτέλεσης δίνει ο διαιτητής, γιατί μπήκε πριν την εκτέλεση παίκτης της Ζίρα και είχε επαφή με τη μπάλα.

34′ Ξανά ο Σεμέδο, στην εκτέλεση.

34′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια, 2-0 με πέναλτι του Σεμέδο. Αυτή τη φορά νίκησε τον Σίλβα από τα ένδεκα βήματα.

36′ Φάουλ του Αλίγεφ ο Φαμπιάνο έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

45′ Δύο λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

45’+2 ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 3-0 με τον Στεπίνσκι. Ο Εβάντρο έκανε άνω κάτω την άμυνα της Ζίρα από αριστερά, έκανε παράλληλη σέντρα και ο Πολωνός από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

54′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια, 4-0 με δεύτερο τέρμα του Μάριους Στεπίνσκι! Εξαιρετική κάθετη του Εβάντρο στον Σίμιτς, αυτός με τη μία γύρισε στον Στεπίνσκι που “πυροβόλησε”.

– Εντυπωσιακή η Ομόνοια, κάνει πάρτι στο ΓΣΠ με καλεσμένους 16.000 φίλους της. Αγκαλιά με την πρόκριση στη League Phase το τριφύλλι.

60′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια, 5-0 με σκόρερ τον Εβάντρο. Ο Σίμιτς έκλεψε τη μπάλα κοντά στην αντίπαλη περιοχή, η μπάλα κατέληξε στον Εβάντρο, ο οποίος άρπαξε την ευκαιρία από τα μαλλιά και σκόραρε! Απολαυστική η Ομόνοια!

70′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 6-0 με τον Σεμέδο. Ωραία κομπίνα σε φάουλ, ο Ατζίλι πάσαρε στον Σεμέδο στην ευθεία, ενώ όλοι περίμεναν σέντρα, κι αυτός με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων. Πάρτι πρόκρισης από το πρώτο παιχνίδι!

82′ Ο Φαμπιάνο αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Τζούνιορ.