Sunday, September 22, 2024
Home » Ομόνοια: Επηρεάστηκε μεν, αλλά…

Ομόνοια: Επηρεάστηκε μεν, αλλά…

Την πρώτη της φετινή απώλεια βαθμών γνώρισε η Ομόνοια, που δέχτηκε την εκτός έδρας ήττα (0-1) από την Ανόρθωση για την 4η αγωνιστική. Οι πράσινοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, είχαν την κατοχή και δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ, όμως δεν τις αξιοποίησαν.

Σταδιακά ο ρυθμός τους στην επίθεση έπεσε, ενώ η αψυχολόγητη ενέργεια του Στεπίνσκι και η αποβολή του μέσω VAR άλλαξε εντελώς τα δεδομένα. Οι παίκτες του Βάλντας Νταμπράουσκας πλήρωσαν την έλλειψη συγκέντρωσης στο διάστημα που ακολούθησε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, δεχόμενοι γκολ στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων από τον… πρώην, Ράφα Λόπες.

Ως εδώ ναι, η αποβολή κάλλιστα θα μπορούσε να υποστηρίξει κάποιος πως επηρέασε. Από εκεί και πέρα, όμως, σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί την μη αναμενόμενη αντίδραση στην επανάληψη. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, στις τάξεις των πρασίνων υπήρχε η αισιοδοξία πως στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες θα αντιδρούσαν.

Ωστόσο, με εξαίρεση την ευκαιρία του Κακουλλή μετά από λάθος στην αντίπαλη άμυνα και κλέψιμο του Ντιουνκού, η Ομόνοια δεν απείλησε ιδιαίτερα. Το «τριφύλλι» είχε την κατοχή, όμως έμοιαζε μπλοκαρισμένο, με έλλειψη φαντασίας, φρεσκάδας και δημιουργίας, παρά τις διορθωτικές κινήσεις του Νταμπράουσκας. Εν τέλει αυτά ήταν που στοίχισαν την ήττα…