Friday, September 20, 2024
Home » Καναδάς – Ισπανία 88-85: Πρώτος και καλύτερος, τέταρτη και αποκλεισμένη

Καναδάς – Ισπανία 88-85: Πρώτος και καλύτερος, τέταρτη και αποκλεισμένη

Όταν ο Καναδάς πάτησε… γκάζι, μέσα από την άμυνά του, η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες, έγινε φανερή. Από το 30-28, οι Καναδοί έκαναν επί μέρους σκορ 29-10 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και αγκάλιασαν την 1η θέση του ομίλου.

Ρόλο σε αυτό έπαιξε η παρουσία του ηγέτη των Καναδών, Σέι Γκίλτζιους Αλεξάντερ (13π.), ενώ σταθερά καλός ήταν ο Ντίλον Μπρουκς (9π., 1/1 τρίποντο).

Στην 3η περίοδο και ενώ η διαφορά ανέβηκε στους 14 (56-42), η Ισπανία επιχείρησε να μη ρίξει από νωρίς… λευκή πετσέτα. Με επί μέρους 11-3, έριξαν τη διαφορά, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει στους Καναδούς στο +8 (64-56).

Στην 4η περίοδο, ο Ντάριο Μπριθουέλα έμοιαζε να παίζει εντελώς μόνος απέναντι στον Καναδά. Μέτρησε 9 σερί πόντους και η Ισπανία κατάφερε να μειώσει σε 68-65.

Ο Καναδάς δε σάστισε. Απάντησε με επί μέρους 8-2 και πήρε ξανά διαφορά, ενώ το ματς έμπαινε στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Μπριθουέλα συνέχισε το ρεσιτάλ του (15π.) και η Ισπανία πήγε ξανά το ματς στο +4 (80-76).

Μία βολή του Αμπρίνες έκανε το σκορ 82-80, 50 δεύτερα πριν το τέλος. Αλλά ο Μπάρετ με τρίποντο από τη γωνία έφερε τον Καναδά στο +5. Ο Πραντίγια μείωσε σε 85-82, όμως ο Γκίλτζιους Αλεξάντερ πήρε το φάουλ και πήγε στις βολές: 1/2 βολές και 86-82.

Ο Γιουλ με τη δεύτερη προσπάθεια μείωσε στον πόντο (86-85) και ενώ το ρολόι έδειχνε μόλις 3.1 δεύτερα για το φινάλε. Το φάουλ έγινε άμεσα πάνω στον Γκίλτζιους Αλεξάντερ, ο οποίος με 2/2 έκανε το 88-85. Το σουτ… προσευχή που έκανε ο Γιουλ από το κέντρο δεν βρήκε στόχο.