Thursday, September 19, 2024
Home » Κέρασε την Αγγλία για τη… γιορτή του ο Κέιν και τώρα Ελλάδα – Η βαθμολογία στον όμιλο της Εθνικής

Στη βραδιά του δεν γινόταν να μη λάμψει! Ο Χάρι Κέιν, στην 100ή συμμετοχή του με την εθνική Αγγλίας, με δυο γκολάρες καθάρισε… μόνος του τη Φινλανδία, οδηγώντας τα «τρία λιοντάρια» στη νίκη με 2-0 για το 2Χ2 στον 2ο όμιλο του League B του Nations League! Η Αγγλία, παρότι έφτασε την κατοχή μπάλας στο 80% και είχε 7-2 τελικές, τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, που έκλεισε χωρίς σκορ, με τον Χάρι, όμως, να παίρνει τ’ όπλο του στο δεύτερο!

Στο 58ο λεπτό και ενώ είχε απειλήσει ένα λεπτό νωρίτερα, ο επιθετικός της Μπάγερν Μονάχου με υπέροχη ενέργεια και σουτ-κεραυνό έκανε το 1-0! Από εκεί και πέρα όλα έγιναν πιο εύκολα για τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Λι Κάρσλεϊ δεν επαναπαύτηκε στο γκολ, που βρήκε με τον αρχηγό της και συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Στο 76′, τελικά, ο Μαντουέκε, στο ντεμπούτο του, «έσπασε» την μπάλα στο ύψος του πέναλτι για τον αρχηγό και από εκεί ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της εθνικής Αγγλίας είχε εύκολο έργο, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 και φτάνοντας τα 68 γκολ με το εθνόσημο. Σε 100 συμμετοχές επαναλαμβάνουμε!