Monday, October 21, 2024
Home » Απόλλων: Από το… σκοτάδι στο φως

Απόλλων: Από το… σκοτάδι στο φως

Ο Απόλλων επανήλθε με στιβαρή εμφάνιση, αφήνοντας πίσω του το στραβοπάτημα απέναντι στην Καρμιώτισσα (0-2). Στο κεκλεισμένων των θυρών Στάδιο «Αλφαμέγα», η ομάδα του Αντριάν Γκούλα επικράτησε 2-0 της Ομόνοιας 29Μ, παρουσιάζοντας το σφικτό και αποφασιστικό πρόσωπο που απαιτούσε η περίσταση.

Από το πρώτο σφύριγμα, οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση να κυριαρχήσουν, και οι στατιστικές το αποδεικνύουν: 60% κατοχή και επτά τελικές στο πρώτο ημίχρονο, σε αντίθεση με την ανύπαρκτη επιθετική δράση της Ομόνοιας. Το φάουλ-ποίημα του Βεϊσμπέκ στο 27ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα, και λίγο πριν από την ανάπαυλα, στο 45+2’, ο Ντορεγκαράι σφράγισε με πέναλτι το δεύτερο γκολ, μετά από μαρκάρισμα στον Λαμ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ομόνοια 29Μ προσπάθησε να ανακάμψει, κερδίζοντας ελαφρύ έδαφος στην κατοχή (51%) και δημιουργώντας επτά τελικές προσπάθειες. Παρά την άνοδο στην απόδοσή της, η έλλειψη αποτελεσματικότητας στην επίθεση άφησε το σκορ αμετάβλητο, με τον Απόλλωνα να ελέγχει το παιχνίδι με απόλυτη ψυχραιμία.

Ο Απόλλων ανέβηκε στους 13 βαθμούς, αποδεικνύοντας πως διαθέτει τα ψυχικά αποθέματα για να ανακάμψει μετά από δυσκολίες. Αντίθετα, η Ομόνοια 29Μ παραμένει χωρίς νίκη, με τα σημάδια της ανησυχίας να αυξάνονται όλο και περισσότερο, καθώς η έβδομη αγωνιστική τη βρίσκει στον πάτο της βαθμολογίας.