Tuesday, October 22, 2024
Home » ΑΕΛ: Η επιμονή της έδωσε τον τελευταίο λόγο

ΑΕΛ: Η επιμονή της έδωσε τον τελευταίο λόγο

Η ΑΕΛ πέτυχε μια σπουδαία νίκη απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα, κερδίζοντας με 2-0 στο Στάδιο «Αμμόχωστος», χάρη σε δύο γκολ που σημειώθηκαν στις καθυστερήσεις. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα της Λεμεσού, η οποία πλέον ισοβαθμεί με την Ομόνοια στους 12 βαθμούς (μειονεκτεί λόγω της ήττας από τους πράσινους), κάνοντας σαφές ότι ενισχύει τη θέση της στη βαθμολογία και παραμένει σε τροχιά ανόδου.

Το αποτέλεσμα αυτό είναι σημαντικό όχι μόνο για τη βαθμολογική ανάκαμψη, αλλά και για την ψυχολογία της ομάδας, αφού οι παίκτες της ΑΕΛ κατάφεραν να δείξουν επιμονή και μαχητικότητα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Με τα γκολ των Μάμα στο 90+1′ και Ρομπέρτα στο 90+3′, η ΑΕΛ απέδειξε πως δεν τα παρατά, δεν συμβιβάζεται και μπορεί να βρει λύσεις ακόμα και όταν το παιχνίδι φαίνεται να οδηγείται σε ισοπαλία.

Ο προπονητής της ομάδας, Κρις Κόλμαν, ήταν καθοριστικός στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος. Οι αλλαγές που έκανε έδωσαν ζωντάνια και φρεσκάδα στην ομάδα, επιτρέποντας στους παίκτες να πιέσουν στα τελευταία λεπτά και να φτάσουν στην πολυπόθητη νίκη. Όπως ανέφερε ο ίδιος στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι: «Αν θέλουμε να πετύχουμε κάτι φέτος, πρέπει όλοι οι παίκτες, ακόμα και αυτοί από τον πάγκο, να είναι έτοιμοι». Η ΑΕΛ κατάφερε να αξιοποιήσει το βάθος του ρόστερ της και να ξεπεράσει μια δύσκολη στιγμή, δείχνοντας την ικανότητά της να παίρνει αποτελέσματα ακόμα και όταν τα πράγματα δεν πάνε όπως τα σχεδίασε από την αρχή.

Ωστόσο για να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους, δεν ήταν όλα ρόδινα για τους γαλαζοκίτρινους στη σημερινή αναμέτρηση. Όπως παραδέχτηκε και ο Oυαλός προπονητής, τα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα ήταν προβληματικά για την ΑΕΛ, με τη Νέα Σαλαμίνα να έχει δύο δοκάρια και να φθάνει κοντά στο γκολ. Η αδυναμία της λεμεσιανής ομάδας να μπει δυναμικά στον αγώνα είναι κάτι που πρέπει να δουλέψει, καθώς σε αναμετρήσεις με ψηλότερο βαθμό δυσκολίας, αυτά τα λάθη μπορεί να κοστίσουν.

Ακόμα ένα στοιχείο που προκαλεί προβληματισμό είναι το γεγονός ότι η ΑΕΛ δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει ξεκάθαρες ευκαιρίες καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Υπήρξαν διαστήματα κατά τα οποία η ομάδα αδυνατούσε να απειλήσει σοβαρά την εστία του Μελίσσα, και αυτό είναι ένα στοιχείο που χρειάζεται βελτίωση για να διατηρήσει η ομάδα τη δυναμική της.