Friday, September 20, 2024
Home » Άρης-Ολυμπιακός 2-4: Υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του κατόχου του Κόνφερενς Λιγκ

Άρης-Ολυμπιακός 2-4: Υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του κατόχου του Κόνφερενς Λιγκ

Σε σπουδαίο φιλικό αγώνα στο Στάδιο «Αλφαμέγα», το βράδυ του Σαββάτου (10/8) ο Άρης υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό Πειραιώς, και γνώρισε την ήττα με 2-4.

Στο 16’ ο Άμπι άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό. Μετά από εκτέλεση φάουλ από δεξιά του Βέλντε, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι μετά από κεφαλιά του Ντόη και ο Άγγλος από καλή θέση πλάσαρε εύστοχα. Το δεύτερο γκολ δεν άργησε για τους ερυθρόλευκους, καθώς 5 λεπτά αργότερα ο Βέλντε αφού άδειασε τον Σρούσκι με ωραίο δυνατό τελείωμα από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-0.

Χωρίς να ιδρώσουν ιδιαίτερα οι παίκτες του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έφθασαν και σε τρίτο γκολ δύο λεπτά αργότερα. Ο Μπιέλ εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος της άμυνας των πρασίνων και συγκεκριμένα των Γιαγκό και Σωφρονίου που δεν μπόρεσαν να συνεργαστούν και εύκολα έγινε το 3-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Αλεξέι Σπιλέφσκι προχώρησε σε αλλαγή ολόκληρης της ενδεκάδας και στη συνέχεια ο Άρης ανέβασε στροφές. Στο 78΄ λοιπόν βρήκε απάντηση καθώς ο Μπένγκτσον από κοντά μείωσε σε 3-1 μετά από γύρισμα του Σεμέδο από δεξιά, ενώ στο 84’ ο Σάβο νίκησε σε μονομαχία τον Άμπι και πλάσαρε εύστοχα για το 2-3. Το τελικό 2-4 υπέρ του Ολυμπιακού, διαμόρφωσε ο Μπακούλα με πολύ ωραίο τελείωμα.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν ως εξής

Άρης: Σωφρονίου, Μουσούντα, Κακόριν, Κβιλιτάια, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Νίκολιτς, Στρούσκι, Μοντνόρ, Ουρόσεβιτς, Κορέια.

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ρόντινεϊ, Μπιανκόν, Άμπι, Ορτέγκα, Ντόη, Μουζακίτης, Παπακανέλλος, Βέλντε, Μπιέλ, Γιάρεμτσουκ.