Thursday, September 19, 2024
Home » RFS Ρίγα – ΑΠΟΕΛ 2-1: Ο Ελ Αραμπί τον κράτησε ζωντανό και παίζει ρέστα στο ΓΣΠ! (vid)

Το πρώτο γκολ του Γιουσέφ Ελ Αραμπί με τα πορτοκαλί κράτησε ζωντανό τον ΑΠΟΕΛ στη μάχη για την πρόκριση στη League Phase του Γιουρόπα Λιγκ! Ο Μαροκινός φορ άνοιξε λογαριασμό, μειώνοντας σε 1-2 για τους πρωταθλητές στη Λετονία, κόντρα στην RFS Ρίγας, που πλέον, παίζουν τα ρέστα τους στο ΓΣΠ και τη ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης.

Παρά το καλό του ξεκίνημα στην αναμέτρηση, ο ΑΠΟΕΛ είδε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-0 πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (Κουάντιο 31’, Ικαούνιεκς 45’+1 με πέναλτι). Στην επανάληψη οι παίκτες του Νταβίδ Γκαγιέγο έβγαλαν αντίδραση, μειώνοντας στο σκορ στο 51′, ενώ θα μπορούσαν να αποφύγουν την ήττα Δώνης (84′) ή Κόρμπου (90’+1) κατάφερναν να νικήσουν τον Οντόα.

Το ματς

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, πήρε την πρωτοβουλία από νωρίς και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του. Για ένα περίπου 25λεπτο ήταν ο κυρίαρχος του αγώνα, έψαξε για διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή, χωρίς ωστόσο να απειλεί ιδιαίτερα.

Σταδιακά η RFS Ρίγα ισορρόπησε και προσπάθησε να φανεί απειλητική μέσω γρήγορων αντεπίθεσεων. Μάλιστα, στο 31’ ήταν αυτή που ευτύχησε να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από λάθος του Δώνη, κλέψιμο και όμορφη κάθετη πάσα του Ικαούνιεκς, ο Κουάντιο νίκησε τον Μπέλετς.

Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους πορτοκαλί, στο 44’ ο Αζέρος διαιτητής Αγκάγεφ υπέδειξε παράβαση για χέρι του Ντβάλι στην περιοχή. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ικαούνιεκς, ο οποίος ευστόχησε και διπλασίασε τα γκολ των Λετονών.

Οι δύο προπονητές ξεκίνησαν χωρίς αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο. Όπως και στο πρώτο, ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλά, με επιθετική διάθεση και με στόχο να κυκλοφορήσει μπάλα. Αυτή τη φορά εξαργύρωσε την υπεροχή του, με τον Ελ Αραμπί να σκοράρει στο 51’ και να μειώνει στο σκορ με κοντινή κεφαλιά, μετά από σεντερφορίσια κίνηση.

Οι πορτοκαλί δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το υπέρ τους μομέντουμ. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά μετά το γκολ, με τους γηπεδούχους σταδιακά να ισορροπούν ξανά. Ο χρόνος κυλούσε χωρίς να καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, μέχρι και το 84ο λεπτό όταν ο Δώνης βρέθηκε απέναντι από τον Οντόα, χωρίς όμως να μπορέσει να τον νικήσει. Ο Καμερουνέζος τερματοφύλακας νίκησε και τον Κόρμπου στο 90’+1, διατηρώντας μέχρι τέλους το προβάδισμα για την ομάδα του.

Untitled

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

RFS Ρίγας (Βίκτορ Μόροζ): Οντόα, Πρένγκα, Μπαλόντις, Λίπουτσεκ, Σαβάλνιεκς (74′ Οντισάρια), Μαρχίεφ, Πάνιτς, Μάρες, Ικαούνιεκς, Ντιομαντέ (58′ Οσουάγκου), Κουάντιο (74′ Κίγκουρς).

ΑΠΟΕΛ (Νταβίδ Γκαγιέγο): Μπέλετες, Τσεπάκ, Σούσιτς, Ντβάλι, Κιντιγιά, Κοσταντίνοφ, Τεχέρα (90’+3 Καττιρτζίης), Μάγιερ (68′ Κόρμπου), Μαρκίνιος (80′ Ντράζιτς), Δώνης, Ελ Αραμπί.

Σκόρερ: Κουάντιο 31′, Ικαούνιεκς 45’+1 (πεν.) / Ελ Αραμπί 51′

Κίτρινες: Πρένγκα / Μαρκίνιος, Τσεπάκ

Αποβολές: – / –

Διαιτητής: Αλιγιάρ Αγκάγεφ (Αζερμπαϊτζάν)

Α’ βοηθός: Ζεϊνάλ Ζεϊνάλοφ (Αζερμπαϊτζάν)

Β’ βοηθός: Ακίφ Αμιραλί (Αζερμπαϊτζάν)

4ος: Ιγκιλάμπ Μαμάντοφ (Αζερμπαϊτζάν)

VAR: Ντανιέλε Τσίφι (Ιταλία)

AVAR: Φραντσέσκο Μεραβίλια (Ιταλία)

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3′ Κίτρινη κάρτα στον Πρένγκα, για δυνατό φάουλ στον Μαρκίνιος.

8′ Πρώτο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

14′ Πρώτη καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Κιντιγιά βρέθηκε στην περιοχή και έπιασε δυνατό αριστερό σουτ, όμως ο Πρένγκα σταμάτησε την πορεία της μπάλας.

19′ Πρώτη καλή στιγμή και για την RFS Ρίγα. Μετά από σέντρα που έγινε, ο Ικαούνιεκς πήρε την κεφαλιά με τον Μπέλετς να μπλοκάρει εύκολα.

25′ Ευκαιρία για την RFS Ρίγα, ο Ντβάλι ανέκοψε το εντός περιοχής σουτ του Κουάντιο.

27′ Εκτός περιοχής σουτ του Τσεπάκ, κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ. Τρίτο για τον ΑΠΟΕΛ.

31′ ΓΚΟΛ 1-0 Η RFS Ρίγα ανοίγει το σκορ με τον Κουάντιο. Μετά από λάθος του Δώνη, κλέψιμο του Ικαούνιεκς και όμορφη κάθετη πάσα, ο Ιβοριανός φορ βρέθηκε απέναντι από τον Μπέλετς και τον νίκησε ανοίγοντας το σκορ.

37′ Απειλεί με γυριστό σουτ ο Ελ Αραμπί, ήταν άστοχος.

42′ Άστοχη κεφαλιά του Ντβάλι.

43′ Φοβερή διπλή ευκαιρία για την RFS Ρίγα. Ο Μπέλετς απέκρουσε με το ένα χέρι το σουτ του Κουάντιο, στην εξέλιξη της φάσης ο Ντβάλι απομάκρυνε το σουτ του Ντιομαντέ.

44′ Πέναλτι για την RFS Ρίγα. Για χέρι του Ντβάλι στη φάση με τον Ντιομαντέ.

45’+1 ΓΚΟΛ 2-0 Ο Ικαούνιεκς νικά τον Μπέλετς και διπλασιάζει τα γκολ της RFS Ρίγας.

– Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Untitled

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

– Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο.

51′ΓΚΟΛ 2-1 Ο ΑΠΟΕΛ μειώνει στο σκορ με τον Ελ Αραμπί. Με κοντινή κεφαλιά, μετά από σεντερφορίσια κίνηση, ο Μαροκινός άνοιξε λογαριασμό με τη νέα του ομάδα.

57′ Ατομική ενέργεια του Μαρκίνιος και γύρισμα, που κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

58′ Πρώτη αλλαγή στο ματς, για την RFS Ρίγα. Ο Οσουάγκου στη θέση του Ντιομαντέ.

61′ Μεγάλη ευκαιρία για την RFS Ρίγα, το σουτ του Οσουάγκου πήγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

70′ Κίτρινη κάρτα στον Μαρκίνιος που έπεσε μετά από μαρκάρισμα του Πρένγκα ζητώντας δέυτερη κίτρινη κάρτα στον Αλβανό.

76′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την RFS Ρίγας. Ο Οσουάγκου μετά από λάθος του Σούσιτς βρέθηκε σε θέση βολής, δεν μπόρεσε να νικήσει όμως τον Μπέλετς.

80′ Ο Ντράζιτς στη θέση του Μαρκίνιος.

84′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Μετά από πάσα του Ελ Αραμπί, ο Δώνης έφυγε απέναντι από τον Οντόα, όμως ο τερματοφύλακας των Λετονών τον νίκησε.

90’+1 Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ξανά ο Οντόα σώζει για την RFS Ρίγα, αυτή τη φορά το σουτ του Κόρμπου.

90’+2 Κίτρινη στον Τσεπάκ.