Sunday, October 27, 2024
Home » Live: Άρης – Νέα Σαλαμίνα 2-1

Live: Άρης – Νέα Σαλαμίνα 2-1

Τα πράγματα στον Άρη αρχίζουν σιγά – σιγά να παίρνουν τον δρόμο τους. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είναι στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, διατηρεί το αήττητό της (με μοναδικές απώλειες δύο ισοπαλίες σε ντέρμπι) κι έβαλε πλώρη για την κατάκτηση της κορυφής.

Κανένας δεν υποτιμά τη σημερινή της αντίπαλο (19:00, Cytavision1) τη Νέα Σαλαμίνα, αλλά η έδρα και μια ματιά στον βαθμολογικό πίνακα επιβεβαιώνουν ότι έχει τον πρώτο λόγο. Ο Αλεξέι Σπιλέφσκι προειδοποιεί ότι
οι ερυθρόλευκοι είναι ένας αξιόμαχος αντίπαλος και τονίζει στους παίκτες του ότι πρέπει να φτάσουν σε επίπεδα πολύ καλής απόδοσης για να κάμψουν την αντίστασή τους.

Μια από τις πιο δύσκολες εξόδους στη σεζόν, έχει σήμερα η Νέα Σαλαμίνα. Θα μεταβεί στη Λεμεσό, στο Στάδιο «Αλφαμέγα», για να αντιμετωπίσει τον αήττητο Άρη και εκ των διεκδικητών του τίτλου πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκοι, που προέρχονται από πέντε διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα, θέλουν να σηκώσουν κεφάλι. Μπορούν να το κάνουν απέναντι σ’ ένα δυνατό αντίπαλο στην έδρα του; Την απάντηση είναι σε θέση να τη δώσουν οι ποδοσφαιριστές με την αγωνιστική παρουσία τους.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μποάκι, Γκόλντσον, Ουρόσεβιτς, Καζού, Σαρφό, Στρούσκι, Μπένγκτσον, Μαγιαμπέλα, Γκομίς, Κβιλιτάια.

Νέα Σαλαμίνα (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Μελίσσας, Φερνάντεθ, Γκμπελέ, Βέλλιος, Μπεχαράνο, Λέζιακς, Μπαχάσα, Κουμπαρή, Ντιακιτέ.

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

2′ Ακυρώθηκε γκολ του Γκομίς για οφσάιντ.

12′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Κβιλιτάια με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ, μετά από εκτέλεση κόρνερ, διώξιμο του Μελισσα με τη γροθιά και κόντρα σε αμυντικό.

16′ Έκτος περιοχής σουτ του Γκμπελέ, η μπάλα άουτ.

24′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Μπένγκτσον πήρε την ασίστ από τον Μαγιαμπέλα και πλάσαρε στα δίχτυα.

28′ ΓΚΟΛ 2-1! Ο Βέλιος μείωσε με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μπαχάσα.

31′ Αναγκαστική αλλαγή. Ο Κακόριν στη θέση του Κβιλιτάια.

34′ Ο Γκομίς σκόαραρε με εκτός περιοχής σουτ.

35΄Ελέγχεται στο on field review για φάουλ του Γκομίς σε ποδοσφαιριστή της Νέας Σαλαμίνας.

35′ Ακυρώνεται το γκολ.

36′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Γκομίς από θέση τετ-α-τετ στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Πολύ επικίνδυνος ο επιθετικός του Άρη για την άμυνα της Σαλαμίνας.

40′ Ο Μπένγκτσον μετά από ατομική προσπάθεια με διαγώνια κίνηση έκανε το σουτ και είδε την μπάλα να περνά λίγο έξω.

44′ Σουτ στην κίνηση από τον Στρούσκι μετά από σέντρα η μπάκα άουτ.

45′ Πέντε λεπτά καθυστέρηση.

45’+4 Κακό τελείωμα του Γκομίς, η μπάλα πλάγιο άουτ.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
  • ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

55’ O Γκπέλε σούταρε από μακρινή απόσταση και η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Βανά Άλβες.