Monday, October 28, 2024
Home » Live: Καρμιώτισσα – Ομόνοια 2-3

Live: Καρμιώτισσα – Ομόνοια 2-3

Νέα αρχή με τον Αλέξη Γαρπόζη στον πάγκο της, θα θελήσει να κάνει σήμερα (19:00, Cytavision1) η Καρμιώτισσα με αντίπαλο την Ομόνοια στο Στάδιο «Αμμόχωστος». Οι πορτοκαλί, που προέρχονται από τον απρόσμενο αποκλεισμό στο κύπελλο, αλλά και από βαριά ήττα στο πρωτάθλημα, προσδοκούν να βρεθούν ξανά στον ίσιο δρόμο έστω κι αν θα έχουν απέναντί τους ένα δυνατό αντίπαλο.

Μίνι αγωνιστική κρίση περνά η Ομόνοια, που στα τελευταία τρία παιχνίδια της γνώρισε ισάριθμες ήττες χωρίς να σκοράρει. Γι’ αυτό σήμερα, το εκτός έδρας παιχνίδι με την Καρμιώτισσα μοιάζει δίχως αύριο, βαθμολογικά και όχι μόνο. Μέσα από τον αγώνα στο «Αμμόχωστος», οι πράσινοι ψάχνουν τους βαθμούς για να μην χαθεί νωρίς το τρένο διεκδίκησης του τίτλου πρωταθλήματος, αλλά και για να βρουν την ηρεμία τους.

Νταμπράουσκας και ποδοσφαιριστές, έβαλαν πίεση στον εαυτό τους και θα θελήσουν να απαλλαγούν με «διπλό». Χωρίς νίκη για ένα μήνα η Ομόνοια, αλλά και δίχως επιτυχία μακριά από την έδρα της σχεδόν δύο μήνες, από την 1η Σεπτεμβρίου όταν επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας (3-2) με ανατροπή, στο γήπεδο που θα βρεθεί απόψε. Ψάχνει, λοιπόν, δεύτερο «διπλό» στο πρωτάθλημα στο ίδιο γήπεδο, βάζοντας τέλος στον κατήφορο.

H TAYTOTHTA TOY ΑΓΩΝΑ

Καρμιώτισσα (Αλέξης Γαρπόζης): Επασί, Αντωνίου (58′ Γκραντινάρου), Μαλόνε, Σίμιτς, Παντελή, Χότσκο, Τσουκαλάς (58′ Νεοφύτου), Γιούσης, Ντούμπια, Πόθο, Σμίλιανιτς.

Ομόνοια (Βάλντας Νταμπράουσκας): Φαμπιάνο, Μασούρας, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς, Μάριτς, Κούσουλος, Εβάντρο (59′ Χαραλάμπους), Λοϊζου, Σεμέδο, Κακουλλής.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

4′ Μπαλιά του Χαμάς, η μπάλα κόντραρε στον Ντούμπια και κατέληξε σε κόρνερ. Εκτελέστηκε και πέρασε ανεκμετάλλευτο.

10′ Η Ομόνοια άρχισε πιο δυνατά τον αγώνα, θέλοντας να επιβάλει τον ρυθμό της, όμως δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική.

10′ Ο Κακουλλής βρέθηκε στο έδαφος σε μαρκάρισμα του Σίμιτς και οι πράσινοι ζήτησαν έντονα πέναλτι. Η φάση εξετάστηκε από το VAR (Μάριος Χριστοφόρου) και συμφώνησε με τον διαιτητή (Ιωάννης Χριστοδούλου) πως δεν υπήρξε παράβαση.

14′ Κίτρινη κάρτα στον Ντούμια για δυνατό μαρκάρισμα στον Μάριτς.

19′ ΓΚΟΛ 0-1 Ο Εβάντρο με σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, αφού τον σέρβιρε ο Μάριτς, άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια. Στην πρώτη τελική προσπάθεια η ομάδα του Νταμπράουσκας πήρε προβάδισμα.

21′ Διαγώνιο σουτ του Λοϊζου ήταν άστοχο.

22′ Πρώτη απειλή για την Καρμιώτισσα. Το δυνατό σουτ του Παντελή ήταν άστοχο.

23′ Δυνατό διαγώνιο σουτ του Εβάντρο, με υπερένταση ο Εμπασί απομάκρυνε σε κόρνερ.

26′ Κάθετη πάσα του Λοϊζου στον Κακουλλή, ο Επασί με το δεξί πόδι απομάκρυνε σε κόρνερ.

27′ Κόρνερ του Χαμάς, κεφαλιά του Κουλιμπαλί ήταν άστοχη.

28′ Σουτ στην κίνηση του Κακουλλή μάζεψε ο Επασί.

30′ ΓΚΟΛ 0-2 Ο Σεμέδο κέρδισε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, ακολούθως πήρε ο Εβάντρο και έπαιξε αμέσως με τον Κακουλλή, που με βολέ από το ύψος της περιοχής πέτυχε ένα εξαιρετικό σε εκτέλεση γκολ και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων για την Ομόνοια.

36′ Σουτ του Κούσουλου. η κόντρα στον Σίμιτς και κόρνερ.

41′ ΓΚΟΛ 1-2 Ο Μηνάς Αντωνίου με δυνατό αριστερό σουτ στο ύψος της περιοχής νίκησε τον Φαμπιάνο και μείωσε για την Καρμιώτισσα.

45’+2 Σουτ του Χαμάς με το δεξί πόδι ήταν αδύναμο και μάζεψε εύκολα ο Επασί.

45’+7 Στο έδαφος ο Σίμιτς εντός της περιοχής της Ομόνοιας. Ζήτησαν πέναλτι οι γηπεδούχοι. Η φάση ελέγχθηκε και ο VARίστας συμφώνησε με τον διαιτητή και το παιχνίδι συνεχίστηκε.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

52′ Ο Ντούμπια με ωραίο φαλτσαριστό σουτ θέλησε να νικήσει τον Φαμπιάνο, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε έξω.

55′ Δυνατό σουτ του Γιούση ήταν άστοχο.

56′ Διαγώνιο σουτ του Αντωνίου κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της εστίας του Φαμπιάνο.

56′ ΓΚΟΛ 1-3 Κάθετη μεταβίβαση του Λοϊζου στον Σεμέδο, που σε θέση φορ με άψογο πλασέ έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων για την Ομόνοια.

58′ Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Οι Νεοφύτου και Γκραντινάρου αντί των Τσουκαλά και Αντωνίου αντίστοιχα.

59′ Αλλαγή και για την Ομόνοια. Ο Χαραλάμπους αντί του Εβάντρο.

64′ ΓΚΟΛ 2-3 Ο Πόθο με κάθετη μεταβίβαση έβγαλε μόνο τον Σμίλιανιτς απέναντι στον Φαμπιάνο, που πλάσαρε σωστά και μείωσε εκ νέου για την Καρμιώτισσα.