Monday, October 21, 2024
Home » Live: Εθνικός – Άρης 0-2

Live: Εθνικός – Άρης 0-2

Ο Εθνικός Άχνας υποδέχεται τον Άρη, με την αποστολή να παρουσιάσει την πιο πειστική του εμφάνιση μέχρι στιγμής. Η ανάγκη για τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα είναι επιτακτική, και η ισορροπία σε άμυνα και επίθεση θα παίξει καθοριστικό ρόλο. Παρά τη δυναμική επιθετική του παρουσία (11 γκολ), η άμυνα παραμένει το «αδύναμο σημείο» (16 γκολ παθητικό), καθιστώντας επιτακτική τη βελτίωση σε αυτόν τον τομέα.

Από την πλευρά του, ο Άρης ξαναμπαίνει στην «αρένα», με στόχο να συνεχίσει την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα. Με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια όπου ήταν φαβορί (Καρμιώτισσα 3-1, Ομόνοια 29Μ 1-0, Ομόνοια Αραδίππου 3-0), και με καλή συγκομιδή στα επόμενα τρία ματς απέναντι σε ισχυρότερους αντιπάλους (Απόλλων 0-0, Πάφος FC 1-1, Ομόνοια 2-0), οι πράσινοι της Λεμεσού έδειξαν ότι παραμένουν σταθεροί, χωρίς να χάσουν τον προσανατολισμό τους.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Εθνικός(Νταβίδ Μπαντία): Φλόρες, Μπρένο, Αγγελόπουλος, Λομοτέι, Μπαχάνακ, Παναγιώτου, Πεχλιβάνης, Λίπσκι, Μπονέτο, Γκονζάλες, Αντερέγκεν.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μποακί, Γιαγκό, Γκόλντσον, Καζού, Σαρφό, Στρούσκι, Μαγιαμπέλα, Μπένγκτσον, Γκομίς, Κβιλιτάια.

Έναρξη αγώνα.

3′ Σκοράρει ο Άρης με προβολή του Κβιλιτάια μετά από σουτ του Καζού, όμως το τέρμα ακυρώνεται μέσω VAR για οφσάιντ. Ήταν εκτεθειμένος ο Ισραηλινός.

10′ Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη, δοκάρι με τον Μαγιαμπέλα. Βρέθηκε απέναντι στον Φλόρες ο ακραίος επιθετικός των πράσινων, πλάσαρε με τη μπάλα να χτυπά στο αριστερό δοκαρι.

17′ Πρώτη τελική για τον Εθνικό, μετά από ωραία πάσα του Λίπσκι ο Γκονζάλες βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

20′ ΓΚΟΛ για τον Άρη, 1-0 με σκόρερ τον Μαγιαμπέλα. Ταχύτατη αντεπίθεση από τον Άρη ο Νοτιοαφρικανός κέρδισε στην ταχύτητα τον Μπαχάνακ και πλάσαρε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα Φλόρες.

23′ ΓΚΟΛ για τον Άρη, 2-0 με τον Καζού. Σέντρα του Μαγιαμπέλα, ο Γκομίς έκανε ωραίο κοντρόλ και σουτ, ο Φλόρες απέκρουσε ασταθώς και ο Καζού με ψύχραιμο πλασέ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους πράσινους.

26′ Tρομερή απόκρουση του Βανά Άλβες σε σουτ του Γκονζάλες, ο οποίος βρέθηκε ξεμαρκάριστος στην καρδιά της περιοχής του Άρη.

30′ Δυνατό σουτ του Μπρένο από το ύψος της περιοχής ο Βανά απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.

31′ Σέντρα του Καζού, κεφαλιά του Κβιλιτάια λίγο έξω η μπάλα.

33′ Σουτ του Γκομίς από πλάγια θέση ο Φλόρες αντέδρασε σωστά και απέκρουσε σε κόρνερ.

40′ Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα. Ο Άρης έχει το προβάδισμα και κάνει διαχείριση.

43′ Σουτ του Αντερέγκεν, ο Βανά ήταν και πάλι σε ετοιμότητα.

45’+2 Σουτ του Γκομίς εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.