Monday, October 28, 2024
Home » Ligue 1: Σόκαρε τη Λανς η Λιλ με δύο γκολ μετά το 90+8′, το πάλεψε η Σεν Ετιέν, αλλά υπέκυψε απέναντι στην Ανζέ

0 comments

Η Λιλ σόκαρε τη Λανς στην μεταξύ τους αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της Ligue 1, κερδίζοντας με 2-0, με τα δύο τέρματα να σημειώνονται μετά το 90+8′, ενώ η Σεν Ετιέν και η Ρεμς γνώρισαν την ήττα από τις Ανζέ και Μπρεστ αντίστοιχα.

Η Λιλ πανηγύρισε -βάσει των συνθηκών- μία απρόσμενη εκτός έδρας νίκη με 2-0 απέναντι στη Λανς, η οποία επιχείρησε να ελέγξει το παιχνίδι, δίχως ωστόσο να καταφέρει να βρει τους χώρους και τις τελικές για να πάρει το προβάδισμα. Αυτή η έλλειψη παραγωγής φάσεων συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο ήταν όμως πιο ισορροπημένο μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης όπου η Λιλ έκανε την έκπληξη και πέτυχε δύο τέρματα μετά το 90+8′.

Συγκεκριμένα, ο Τζόναθαν Ντέιβιντ έκανε το 1-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και τρία λεπτά μετά ο Μπαγιό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0, σφραγίζοντας το τρίποντο για την ομάδα του.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η Ανζέ πήρε τη νίκη με 4-2 επί της αξιόμαχης Σεν Ετιέν, η οποία, αν και ισοφάρισε δύο φορές τους γηπεδούχους δεν κατάφερε εν τέλει να αποφύγει την ήττα.

Η Μπρέστ πανηγύρισε εξίσου το τρίποντο, κερδίζοντας εκτός έδρας με 2-1 τη Ρεμς, η οποία κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 29′ με τον Τζόζεφ Οκούμου, ωστόσο αυτή η προσπάθειά της έμεινε ημιτελής.

Πηγή: Goal News