Tuesday, October 22, 2024
Home » AEK – Aνόρθωση: Το ένα γκολ ήταν «φτωχό», αλλά δίκαιο 100%

AEK – Aνόρθωση: Το ένα γκολ ήταν «φτωχό», αλλά δίκαιο 100%

Η συνολική εικόνα του αγώνα δεν «μύριζε» φινάλε με σασπένς. Κάθε άλλο… Η ΑΕΚ εξασφάλισε μια δικαιότατη αλλά «φτωχότατη» νίκη (1-0). Κι αν δεν ήταν ο τερματοφύλακας Γιώργος Αθανασιάδης να κάνει μια φοβερή απόκρουση στις καθυστερήσεις, ενδεχομένως να επιβεβαιωνόταν ο γνωστός άγραφος κανόνας του αθλήματος που λέει ότι αν δεν αξιοποιήσεις τις πάμπολλες ευκαιρίες σου, θα κινδυνεύσεις να έχεις απώλειες.

Τέλος καλό για τους Λαρνακείς όσον αφορά στο αποτέλεσμα και στην τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα. Δεν άξιζαν, βέβαια, να αγωνιούν μέχρι το τέλος, αφού τα έκαναν όλα σωστά εκτός από την τελική προσπάθεια μπροστά στην εστία του Ζίφκοβιτς. Οι κυανόλευκοι της Αμμοχώστου, λες και δεν κατέβηκαν στο γήπεδο. Υπήρχαν διαστήματα που δεν μπορούσαν να ανταλλάξουν δεύτερη μπαλιά και υπολειτουργούσαν τομείς, όπως η δημιουργία, η δύναμη και η ταχύτητα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ο ορισμός ενός σκηνικού που παραπέμπει στο παιχνίδι του γάτου με το ποντίκι. Πλήρης κυριαρχία της ΑΕΚ, η οποία θα μπορούσε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με ένα σκορ πολύ μεγαλύτερο από το 1-0. Οι πλείστες μονομαχίες έβρισκαν νικητές τους παίκτες με τα πρασινοκίτρινα και η μια επίθεση διαδεχόταν την άλλη. Γι’ αυτό και δεν άργησε να έρθει το γκολ. Στο 13’ ο Ροντέν έκλεψε από τον Αρτυματά, η άμυνα της «κυρίας» βρέθηκε σε ανισορροπία, ο Γκάμα σέρβιρε τον Σολ, ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής με συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα εκεί όπου ο Ζίφκοβιτς δεν μπορούσε να αποκρούσει.

Ήταν το πρώτο γκολ του Ισπανού φορ στην τρέχουσα περίοδο το οποίο πανηγύρισε δεόντως. Ο επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων είχε ως αποτέλεσμα 8 τελικές προσπάθειες σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν απείλησαν ούτε μία φορά! Στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός, ο Κριχόβιακ έδειξε ότι είναι ανέτοιμος, ο Αρτυματάς έχασε τις πλείστες μονομαχίες, η μεσαία γραμμή «ασθενούσε» κι οι επιθετική δεν πήραν ούτε μπάλα.

Στο β’ ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό κι όσο περνούσε ο χρόνος επιβεβαιωνόταν η διαφορά ποιότητας, δύναμης και ταχύτητας. Οι Λαρνακείς υπερτερούσαν, αλλά όσο δεν ερχόταν το 2-0 που θα κλείδωνε το τρίποντο, χάθηκε το καθαρό μυαλό. Ο Φραν Σολ σκόραρε στο 64’, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε από το VAR (ήταν εκτεθειμένος ο Φαράζ στην αρχή της φάσης), ενώ ο Ισπανός φορ αστόχησε σε τετ α τετ στο 67’.

Ούτε οι Αϊτόρ, Φαράζ και Γκαρσία κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες τους κι έτσι η τύχη του αγώνα ήταν «ρευστή» μέχρι το φινάλε. Η «Κυρία» απείλησε για πρώτη με μια κεφαλιά του Χρυσοστόμου (83’) που έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Αθανασιάδη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα (90’+6), Ελλαδίτης τερματοφύλακας είπε «όχι» στην κορυφαία ευκαιρία των φιλοξενούμενων σε σουτ του Κονσεϊσάο στο «τριγωνάκι» της εστίας τους.

Οι κυανόλευκοι, μάλιστα, διαμαρτυρήθηκαν υποστηρίζοντας ότι ο διαιτητής θα μπορούσε να τους αφήσει να εκτελέσουν το κόρνερ που κέρδισαν στο 90’+7, αλλά δεν το εκτέλεσαν ποτέ.

Ο Χένινγκ Μπεργκ εξέφρασε την ικανοποίησή του για τη νίκη επί της Ανόρθωσης αναδεικνύοντας την εξαιρετική απόδοση της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο. «Το πρώτο ημίχρονο ήταν τοπ για εμάς, κάναμε πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσαμε να βάζαμε περισσότερα γκολ. Είχαμε ευκαιρίες και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο αντίπαλος είχε μια φάση και έκανε μια μεγάλη απόκρουση ο Γιώργος (σ.σ. Αθανασιάδης)».

Δεν κρύφτηκε πίσω από το δάχτυλό του ο Γιάννης Οκκάς. «Δυστυχώς από νωρίς δεν μπορούσαμε να ελέγξουμε το παιχνίδι. Μείναμε νωρίς πίσω στο σκορ, προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε, αλλά η αντίδραση δεν βγήκε όπως θέλαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν κάπως καλύτεροι αλλά και πάλι δεν καταφέρουμε να βάλουμε πίεση για να έρθει το γκολ, εκτός από 1-2 φάσεις στο τέλος. Είναι δίκαιο το αποτέλεσμα».