Friday, September 20, 2024
Home » Aπόλλων – ΑΕΚ: Το «θαύμα» του δευτέρου ημιχρόνου!

Aπόλλων – ΑΕΚ: Το «θαύμα» του δευτέρου ημιχρόνου!

Ο αγώνας στο Στάδιο «Αλφαμέγα» ξεκίνησε με τους φιλάθλους του Απόλλωνα να ονειρεύονται μια εύκολη νίκη, ωστόσο το ποδόσφαιρο έχει την τάση να επιφυλάσσει απρόβλεπτες ανατροπές. Η ΑΕΚ, αν και φαινομενικά απούσα στο πρώτο μέρος, επέστρεψε δριμύτερη και εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό πλεονέκτημα (αποβολή του Ντ’ Αλμέιδα), ανέτρεψε το σκορ, δίνοντας στην πρεμιέρα του Χένινγκ Μπεργκ ένα τέλος που θα μνημονεύεται (2-1). Οι Λαρνακείς, παρά το δύσκολο ξεκίνημα, έδειξαν πως το πραγματικό σενάριο ενός ντέρμπι δεν γράφεται ποτέ στο ημίχρονο.

Και εξηγούμαστε: το πρώτο 45λεπτο ανήκε αποκλειστικά στους κυανόλευκους. Σαν καλοκουρδισμένη μηχανή, οι παίκτες του Γκούλα κυριάρχησαν, επιβάλλοντας το ρυθμό τους και αφήνοντας την ΑΕΚ να ψάχνει τον εαυτό της. Η πίεση καρποφόρησε στο 21ο λεπτό, όταν ο Μάρκες, εκμεταλλευόμενος λάθος του Εκπολό, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας νωρίς προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η ΑΕΚ, σε ρόλο θεατή, απλά προσπαθούσε να ανασυγκροτηθεί.

Όμως, το ποδόσφαιρο αγαπά τις ανατροπές. Και η ΑΕΚ, έχοντας στη διάθεσή της τον Αθανασιάδη, κράτησε το σκορ σε «ανεκτά» επίπεδα. Ο Έλληνας τερματοφύλακας, στο 30ό λεπτό, αρνήθηκε το 2-0 στον Σαγκάλ αποκρούοντας πέναλτι, και λίγο αργότερα, στο 44ο λεπτό, «έβγαλε» το ευθύβολο σουτ του Ζμέρχαλ, κρατώντας την ομάδα του ζωντανή. Οι Λαρνακείς πήγαν στα αποδυτήρια με το ελάχιστο κακό δυνατό, αλλά με την ψυχολογία τους αβέβαιη.

Η αψυχολόγητη αποβολή του Ντ’ Αλμέιδα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ήταν η σπίθα που χρειαζόταν η ΑΕΚ για να ξεκινήσει την αντεπίθεση. Με αριθμητικό πλεονέκτημα και την καθοδήγηση του Μπεργκ, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πιστεύουν στην ανατροπή. Στο 57ο λεπτό, η ΑΕΚ έκανε την πρώτη της αξιόλογη τελική προσπάθεια, στέλνοντας ένα μήνυμα στους γηπεδούχους ότι η ανατροπή είναι πιο κοντά από όσο νόμιζαν.
Η επιμονή και η πίστη ανταμείφθηκαν στο 70ό λεπτό, όταν ο Εκπολό, εξιλεωμένος για το λάθος του στο πρώτο γκολ, ισοφάρισε με κεφαλιά, βάζοντας φωτιά στην κερκίδα των φιλοξενούμενων. Το γκολ αυτό έδωσε φτερά στην ΑΕΚ, που πλέον κυνηγούσε τη νίκη με πάθος. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Γκάμα έγραψε το 2-1, στέλνοντας το μήνυμα ότι η ΑΕΚ… επανέρχεται, αφήνοντας στην άκρη τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό.

Ο Απόλλων, τώρα, που στο πρώτο μέρος έδειχνε κυρίαρχος, έχασε το ρυθμό του μετά την αποβολή, ξεμένοντας από δυνάμεις. Ο Γκούλα ανακάτεψε την τράπουλα με αλλαγές, προσπαθώντας να φέρει την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι, αλλά η ψυχολογία ήταν βαριά και τα πόδια κουρασμένα. Η ΑΕΚ, με πειθαρχία και αποφασιστικότητα, κράτησε τη νίκη, κάνοντας εντυπωσιακή είσοδο στο νέο πρωτάθλημα.

Ο Μπεργκ, στο ντεμπούτο του στον πάγκο της ΑΕΚ, κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του σε μια νίκη που θα θυμούνται για καιρό οι φίλαθλοι της. Η ανατροπή δεν είναι απλώς τρεις βαθμοί, αλλά μια δήλωση ότι η ΑΕΚ είναι έτοιμη να διεκδικήσει με αξιώσεις το φετινό τίτλο. Οι Λαρνακείς, με ανανεωμένη αυτοπεποίθηση, ξεκινούν το ταξίδi στο πρωτάθλημα με το δεξί, αφήνοντας πίσω τις απογοητεύσεις του καλοκαιριού και ατενίζοντας το μέλλον με αισιοδοξία.