Monday, October 7, 2024
Home » Παραλίμνι – Πάφος FC 1-2: Ανατροπή και τρεις αποβολές στο «Τάσος Μάρκου»

Παραλίμνι – Πάφος FC 1-2: Ανατροπή και τρεις αποβολές στο «Τάσος Μάρκου»

Με φόρα από το 4-1 στη Μολδαβία επί της Πετροκούμπ, η Πάφος FC επικράτησε 2-1 της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου στο «Τάσος Μάρκου» για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος, συνεχίζοντας την εντυπωσιακή της πορεία και παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τι κι αν βρέθηκαν πίσω στο σκορ; Τι κι αν έφτασαν στην ανατροπή μόλις στο 88’; Οι γαλάζιοι έφτασαν τους 16 βαθμούς, καταγράφοντας την πέμπτη νίκη τους σε έξι παιχνίδια. Η μοναδική παρένθεση στις επιτυχίες της ήταν το 1-1 με τον Άρη την περασμένη αγωνιστική.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ζάζα, ο οποίος μπήκε αλλαγή με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και πιστώθηκε δύο ασίστ σε Ζάιρο και Γκολντάρ.

Από την άλλη πλευρά, η Ένωση Νέων Παραλιμνίου που στην καθυστέρηση έμεινε με οκτώ ποδοσφαιριστές, συνέχισε το αρνητικό σερί της, γνωρίζοντας την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της. Παρά τις προσπάθειες των βυσσινί, παραμένουν στους 3 βαθμούς, οι οποίοι έχουν κατακτηθεί εις βάρος της Ομόνοιας 29ης Μαΐου, και εξακολουθεί να βρίσκεται στη 12η θέση της βαθμολογίας.

Οι βυσσινί ήταν έτοιμοι για τη μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής, έχοντας προηγηθεί στο 29’ με πολύ ωραίο σουτ του Ανδρέου, στην πρώτη επίθεσή τους στο ματς. Παρά την πίεση που τους ασκήθηκε, άντεξαν έως το 75’ του ματς και ενώ στο 71’ έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές για δεύτερη κίτρινη του Μεντί.

Στο 75’ λοιπόν ο Ζάιρο αξιοποίησε την πρώτη ασίστ του Ζάζα και με γυριστή κεφαλιά ισοφάρισε. Το γκολ της νίκης ήρθε στο 88’ με κοντινό σουτ του Γκολντάρ στη δεύτερη ασίστ του Βραζιλιάνου.

Ένα λεπτό αργότερα άγγιξε την ισοφάριση με σουτ του Σαμ, που εξουδετερώθηκε από τον Μιχαήλ. Ακολούθησαν οι αποβολές των Σαμ και Γιαντσούκοβιτς, οι γηπεδούχοι έμειναν με οκτώ ποδοσφαιριστών και πλέον δεν υπήρχε αμφιβολία για τον νικητή.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Παραλίμνι (Όρι Γκούτμαν): Αντεμπάγιο, Χριστοφή, Κορίνους, Μαυρουδής (72′ Μιλίσεβιτς), Σαμπού (68′ Έντσον), Γκότλιεβ, Κράινζ, Φλίτερ (46′ Μεντί), Ανδρέου (78′ Γιαντσούκοβιτς), Χούγκενχουρτ, Χαραλάμπους (68′ Σαμ).

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Μιχαήλ, Μπρούνο, Γκολντάρ, Μπουκαμίρ, Σίλβα, Σούνιτς (70′ Πέπε), Τάνκοβιτς, Κίνα (70′ Τανλόγκο), Κορέια, Νατέλ (46′ Ζάζα), Άντερσον (46′ Ζάιρο).

Σκόρερ: Ανδρέου 29′ / Ζάιρο 75′, Γκολντάρ 88′

Κίτρινες: Χούγκενχουρτ, Αντεμπαγιό / Σίλβα, Άντερσον, Νατέλ, Καρσέδο

Αποβολές: Μεντί (2η κίτρινη), Σαμ, Γιαντσούκοβιτς (2η κίτρινη) / –

Στάδιο: Δημοτικό Στάδιο Παραλιμνίου «Τάσος Μάρκου»

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

5′ Κυριαρχεί η Πάφος, ψάχνοντας νωρίς νωρίς το προβάδισμα.

12′ Καλή στιγμή για την Πάφος FC, με τον Άντερσον να σουτάρει από κοντά, την μπάλα να κοντράρει και τον Αντεμπαγιό να αποκρούει.

13′ Διπλή ευκαιρία για την Πάφος FC με κοντινά σουτ του Τάνκοβοτς. Πρώτα απέκρουσε ο Αντεμπαγιό και ύστερα κόντραρε η μπάλα σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ.

18′ Ο Αντεμπαγιό προλαβαίνει τον Άντερσον και διώχνει με τη γροθιά, στη συνέχεια συγκρούονται οι δύο ποδοσδαιριστές και μένουν κάτω. Διακοπή και μπαίνουν στο γήπεδο οι ιατρικές ομάδες των μεν και των δε.

21′ Επανέναρξη παιχνιδιού.

29′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Ανδρέου με πολύ καλό σουτ από το ύψος της περιοχής άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους κόντρα στη ροή του αγώνα.

33′ Κεφαλιά του Τάνκοβιτς η μπάλα πέρασε εκτός.

42′ Άστοχη κεφαλιά του Γκολντάρ.

45′ Πέντε λεπτά καθυστέρηση.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
  • ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

51′ Πλασέ από τον Γκολντάρ ο Αντεμπάγιο το βγάζει και αυτό.

60′ Τελική προσπάθεια από τον Ζάζα, δεν ανησυχεί τον Αντεμπαγιόρ.

65′ Νέο πλασέ του Τάνκοβιτς και νέα επέμβαση του Αντεμπάγιο

71′ Αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Μεντί, με δέκα η Ένωση.

75′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Ζάιρο ισοφαρίζει με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ζάζα.

80′ Σουτ του Ζάζα, η μπάλα άουτ.

88′ ΓΚΟΛ 1-2! Ο Γκολντάρ με κοντινό σουτ αξιοποιεί την πάσα του Ζάζα και φέρνει τα κάτω πάνω.

90′ Μεγάλη φάση για την Ένωση, σώζει ο Μιχαήλ μετά από σουτ του Σαμ.

90′ Οκτώ λεπτά καθυστέρηση.

90′ Πάει στο on field review ο Αργυρού για ενδεχόμενη κόκκινη κάρτα του Σαμ για χτύπημα στον Κορέια.

90’+6 Αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Γιαντσούκοβιτς. Με οκτώ το Παραλίμνι.