Sunday, October 27, 2024
Home » Παραλίμνι – Εθνικός 1-1: Σασπένς, αποβολές και μοιρασιά στο «Τάσος Μάρκου» (vid)

0 comments

Το Παραλίμνι και ο Εθνικός Άχνας μοιράστηκαν τους βαθμούς στο ισόπαλο 1-1 στο «Τάσος Μάρκου», σε ένα παιχνίδι με ένταση και ανατροπές. Το Παραλίμνι, έχοντας ανεβασμένη ψυχολογία μετά τη νίκη-έκπληξη επί της Ομόνοιας, μπήκε με αυτοπεποίθηση, όμως ο Εθνικός, παρότι προερχόταν από επτά παιχνίδια χωρίς νίκη, κυριάρχησε στις ευκαιρίες, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο.

Το σκορ άνοιξε στο 51ο λεπτό, όταν ο Γκονσάλες αξιοποίησε την μπαλιά του Αγγελόπουλου, κατεβάζοντας την μπάλα με το στήθος και σκοράροντας με σουτ εντός περιοχής, παρά την παρέμβαση του Αντεμπάγιο. Ωστόσο, στο 82ο λεπτό το Παραλίμνι κατάφερε να ισοφαρίσει με δυνατό σουτ του Γκόντλιπ, παρά την προσπάθεια του Φλόρες να αποκρούσει.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με εννέα παίκτες για τον Εθνικό και δέκα για το Παραλίμνι. Ο Μπάρι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ από την πλευρά του Εθνικού, ο Ντε Αλμέιδα αποβλήθηκε και ο Αγγελόπουλος αποχώρησε λόγω τραυματισμού, χωρίς δυνατότητα αλλαγής.

Με τον βαθμό της ισοπαλίας, ο Εθνικός παραμένει στη 12η θέση με έξι βαθμούς και το Παραλίμνι στην 11η με επτά.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Παραλίμνι (Νταμίρ Κάναντι): Αντεμπάγιο (88′ Παναγιώτου), Ιωάννου, Μιλίτσεβιτς, Κορίνους, Μπάρι (68′ Σολωμού), Γκοτλίμπ, Κοτσώνης (78′ Έντσον), Νταλίνια (68′ Μεντί), Κράινζ, Χούγκενχουτ, Χαραλάμπους

Εθνικός (Νταβίντ Μπαντία): Φλόρες, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι, Μπονέτο, Λόμοτεϊ (74′ Παναγιώτου), Γκονσάλες (74′ Ντε Αλμέιδα), Ιωάννου (83′ Ερνάνες), Μπαχανάκ (33′ Πεχλιβάνης), Αντερέγκεν, Οφόρι, Αγγελόπουλος.

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

27′ Σπουδαία επέμβαση του Αντεμπαγιό έπειτα από κοντινό σουτ του Γκονσάλες.

29′ Απαντά η Ένωση στις ευκαιρίες. Σειρά του Φλόρες να πραγματοποιήσει σωτήρια απόκρουση σε σουτ του Μπάρι. Η φάση άρχισε όταν ο κάτοχος της μπάλας Μπάχανακ υπέστη τραυματισμό, ο Νταλίνια έκανε το κλέψιμο και σέρβιρε στον Μπάρι. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για μη τήρηση του fair play.

30′ Μετά από εντολή του Κάνατι, η Ένωση δεν εκτέλεσε το κόρνερ για να τηρηθεί έστω και καθυστερημένα το fair play.

33′ Αναγκαστική αλλαγή: Έξω ο Μπάχανακ, μέσα ο Πεχλιβάνης.

42′ Ο Αντερέγκεν με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ, έπειτα από μπαλιά του Αγγελόπουλου.

43′ Ελέγχεται η φάση για πιθανό οφσάιντ του σκόρερ.

44′ Ακυρώνεται το γκολ μετά από απόφαση του VAR για οφσάιντ.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
  • ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

47′ Σέντρα του Μπονέτο, κεφαλιά του Λίπσκι, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

49′ Άστοχο σουτ του Οφόρι.

51′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Γκονσάλες κατέβασε την μπάλα με το στήθος μετά από μπαλιά του Αγγελόπουλου και με εντός περιοχής σουτ άνοιξε το σκορ, παρά το ότι ο Αντεμπάγιο άγγιξε και αλλοίωσε την πορεία της μπάλας.

82′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Γκόντλιπ με δυνατό σουτ ισοφαρίζει παρά την προσπάθεια του Φλόρες.

88′ Αναγκαστική αλλαγή. Ο Παναγιώτου στη θέση του Αντεμπαγιό.

89′ Αποχωρεί ο Αγγελόπουλος, δεν δικαιούται αλλαγή ο Εθνικός και συνεχίζει με δέκα.

90′ Δέκα λεπτά καθυστέρηση.

90’+2 Ο Παναγιώτου λέει όχι σε τετ α τετ με τον Αντερέγκεν.

90’+2 Απευθείας κόκκινη στον Ντε Αλμέιδα για δυνατό φάουλ στον Γκόντλιπ. Με εννιά παίκτες ο Εθνικός.

90′ Δεύτερη κίτρινη στον Μεντί, με δέκα το Παραλίμνι.