Friday, September 20, 2024
Home » Παραλίμνι – ΑΠΟΕΛ 0-4: Τα έκανε όλα ο Τσεπάκ! (vid)

Παραλίμνι – ΑΠΟΕΛ 0-4: Τα έκανε όλα ο Τσεπάκ! (vid)

Ο ΑΠΟΕΛπέτυχε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, αμφότερες εκτός έδρας, επικρατώντας 4-0 του Παραλιμνίου τέσσερις ημέρες μετά το 3-0 απέναντι στην Καρμιώτισσα). Σκόρερ των γαλαζοκιτρίνων στο αποψινό εξ αναβολής ματς της 1ης αγωνιστικής οι ακραίοι μπακ του, Κιντιγιά και Τσεπάκ (πρώτη φορά στην καριέρα του δύο γκολ), καθώς και ο Δώνης.

Η ομάδα της Λευκωσίας συνέχισε την παράδοση με ένατη σερί νίκη εις βάρος των βυσσινί στο «Τάσος Μάρκου» και μετρά έξι βαθμούς σε τρεις αγωνιστικές. Όσο για τους ηττημένους, παρέμειναν στους τρεις που πήραν εις βάρος της Ομόνοιας 29 Μαΐου (1-0).

Ορισμός του μονολόγου στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν λες και… έπαιζε μόνος του στο «Τάσος Μάρκου». Κυριάρχησε πλήρως από το πρώτο σφύριγμα του ματς, είχε 72-28 τοις εκατό κατοχή, 9-0 τελικές και προηγήθηκε 2-0 χάρις στα σουτ των ακραίων μπακ του, Κιντιγιά (29’) και Τσεπάκ (45’).

Ο Μαροκινός ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς σέρβιρε το πρώτο γκολ, πέτυχε το δεύτερο κάνοντας το «ένα-δύο» με τον Ελ Αραμπί, ενώ σκόραρε και για δεύτερη φορά στο δεύτερο ημίχρονο.

Αν και το Παραλίμνι προσπάθησε να μπει πιο καλά μετά την ανάπαυλα από ό,τι προηγουμένως, ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε και τρίτο γκολ στο 56’. Αυτή τη φορά εκτέλεσε κόρνερ ο Τεχέρα και ο Τσεπάκ με κεφαλιά νίκησε ξανά τον Αντεμπαγιό.

Αν και οι βυσσινί προσπάθησαν περισσότερο στη συνέχεια και μειώθηκε το ποσοστό κατοχής, ενώ είχαν και κάποιες προϋποθέσεις, πάλι ήταν οι γαλαζοκίτρινοι που απείλησαν περισσότερο και έφτασαν σε άλλο ένα γκολ. Δράστης ο Δώνης με πλασέ στο 1ο λεπτό της καθυστέρησης, μετά από ασίστ του Εντονγκαλά.

Η Ένωση έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 80ό λεπτό λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Χαραλάμπους.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Παραλίμνι (Όρι Γκούντμαν): Αντεμπάγιο, Χούγκενχουτ, Κορίνους (76′ Χριστοφή), Ιωάννου (76′ Ασεβέδο), Σαμπού, Μεντί, Νόρτι (46′ Ντα Σίλβα), Κοσμά (53′ Κοτσώνης), Ανδρέου, Γκότλιμπ (68′ Μαυρουδής), Χαραλάμπους.

ΑΠΟΕΛ (Ζοζέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Τσεπάκ (74′ Σατσιάς), Πέτροβιτς, Λαΐφης (62′ Ντβάλι), Κιντιγιά, Κοσταντίνοφ, Τεχέρα (62′ Κόρμπου), Σαρφό, Εντονγκαλά, Μαρκίνιος (62′ Δώνης), Ελ Αραμπί (74′ Ντράζιτς).

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

3′ Σουτ του Κοσταντίνοφ, κόντρα και κόρνερ.

4′ Εκτέλεσε κόρνερ ο Μαρκίνιος, άστοχη κεφαλιά του Πέτροβιτς.

5′ Ο ΑΠΟΕΛ πολιορκεί την περιοχή της Ένωσης και ήδη έχει κερδίσει τρία κόρνερ, που πέρασαν αναξιοποίητα.

13′ Πρώτη επιθετική προσπάθεια της Ένωσης με όφελος ένα κόρνερ.

14′ Εκτελέστηκε δίχως αξιοποίηση.

18′ Σουτ του Κιντιγιά από θέση λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από την εστία.

21′ Ζητά πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ για πτώση του Μαρκίνιος στην περιοχή.

22′ Δεν υπάρχει πέναλτι αποφασίζει το VAR.

24′ Εντός περιοχής σουτ του Μαρκίνιος, κόντρα στην πλάτη του Μεντί και κόρνερ. Η πιο καλή φάση στο παιχνίδι έως τώρα.

29′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Κιντιγιά με διαγώνιο συρτό σουτ άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Τσεπάκ.

33′ Εντός περιοχής άστοχο σουτ του Ελ Αραμπί.

40′ Δοκάρι με κεφαλιά του Ελ Αραμπί έπειτα από κόρνερ του Μαρκίνιος.

44′ Ο Τεχέρα πλασαρε εντός περιοχής, η μπάλα μόλις άουτ.

45′ ΓΚΟΛ 0-2! Ο Τσεπάκ σούταρε από κοντινή πλάγια θέση, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Αντεμπαγιό και κατέληξε στα δίχτυα.

45′ Τέσσερα λεπτά καθυστέρηση.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Img 9318

• ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

54′ Ο Μεντί σούταρε από θέση αριστερά εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία. Πρώτη τελική της Ένωσης.

56′ ΓΚΟΛ 0-3! Ο Τσεπάκ πάλι, αυτή τη φορά με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τεχέρα.

67′ Έκρυψαν την μπάλα οι ποδοσφαιριατές του ΑΠΟΕΛ με τους Ελ Αραμπί, Εντονγκαλά και Κιντιγιά, αλλά ο Σαρφό έχασε τεράστια ευκαιρία από κοντά με τακουνάκι.

69′ Ο Σαρφό έδωσε στον Δώνη, ο οποίος ξεμαρκαρίστηκε από αμυντικό και με αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.

71′ Ο Ανδρέου εκτέλεσε κόρνερ και ο Κορίνους αστόχησε με κεφαλιά. Πρώτη καλή ευκαιρία για την Ένωση.

72′ Ο Ελ Αραμπί πήρε την πάσα και μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε, αλλά ο Αντεμπαγιό είπε… όχι.

74′ Σουτ του Εντονγκαλά από πλάγια θέση, η μπάλα στα χέρια του Αντεμπαγιό.

80′ Αποβολή στον Χαραλάμπους με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

90′ Άστοχο σουτ του Κινγιγιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

90′ Τρία λεπτά καθυστέρηση.

90’+1 ΓΚΟΛ 0-4! Ο Δώνης πήρε ασίστ από τον Ενονγκαλά και πλάσαρε άνετα στα δίχτυα.