Thursday, September 19, 2024
Home » Πάφος FC – ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1948 4-0: Από την κόλαση στον παράδεισο! (vid)

Πάφος FC – ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1948 4-0: Από την κόλαση στον παράδεισο! (vid)

0 comments

Ένα βήμα πριν την πρόκριση στη League Phase του Κόνφερενς Λίγκ είναι η Πάφος FC. Οι κυπελλούχοι Κύπρου επικράτησαν στην παράταση με 4-0 της ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1948, στο Στάδιο Άλφαμεγα, ανέτρεψαν την ήττα του πρώτου αγώνα στη Σόφια (1-2) και προκρίθηκαν στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Για να φτάσουν στην πολυπόθητη πρόκριση οι γαλάζιοι έκαναν τη διαδρομή κόλαση – παράδεισος. Δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση του ενενηνταλέπτου το σκορ ήταν ισόπαλο 0-0 και τον ουρανό στο Κολόσσι σκέπασαν μαύρα σύννεφα. Ως από μηχανής Θεός o Ντέρικ Λουκάσεν στο 90’+7 έλυσε τον γόρδιο δεσμό για την ομάδα του Χουάν Κάρλος Καρσέδο. Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή των Βούλγαρων, σκόραρε με σουτ εντός περιοχής, πέτυχε το 1-0 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Η ψυχολογία ήταν με το μέρος της κυπριακής ομάδας, οι Βούλγαροι έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Φουρτάδο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και όλα πήραν τον δρόμο τους. Ο Τζάτζα στο 92΄ πέτυχε το 2-0 και έδωσε σκορ πρόκρισης στην Πάφος FC, ο Άντερσον εδραίωσε το προβάδισμα της παφιακής ομάδας στο 98’ και το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε με αυτογκόλ του Ντασκάλοβ στο 117.

Μοναδικό εμπόδιο για την παφιακή ομάδα στο δρόμο για τη League Phase του Κόνφερενς Λιγκ απομένει η Κλουζ, την οποία οι κυπελλούχοι Κύπρου θα αντιμετωπίσουν στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ.

Οι Ρουμάνοι απέκλεισαν με δεύτερη νίκη την Μακάμπι Πέταχ Τίκβα του Ισραήλ. Μετά το «διπλό» με 2-0 στο πρώτο ματς, «ζευγάρωσαν» τις επιτυχίες τους, αυτή τη φορά με 1-0 (Κρέσιτς 50’) και σφράγισαν με σχετική άνεση το εισιτήριο της πρόκρισης στον προθάλαμο του Κόνφερενς Λιγκ.

Το πρώτο ματς της Πάφος FC με τη Κλουζ θα γίνει την ερχόμενη Πέμπτη, 22 Αυγούστου στη Ρουμανία και ο επαναληπτικός μία εβδομάδα αργότερα στο Στάδιο Άλφαμεγα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Γκόλνταρ, Λούκασεν, Πηλέας(90′ Ναμ), Μπρούνο (59′ Κορρέια), Ντράγκομιρ,Σούνιτς (45′ Άντσερσον), Πέπε(79΄Βαλακάρι), Τάνκοβιτς (79′ Ηλία), Ζάιρο, Τζάζα(98′ Πελάτζιο)

ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1948 (Βαλεντίν Ίλιεφ): Μαρίνοβ, Φουρτάδο, Ιβάνοβ, Τσένοβ, Ραπνουίλ(91′ Μάρκοβ), Πίστσεβιτς(98′ Μπόιτσεφ) Ντασκάλοβ, Κιρίλοβ (83′ Ίλιεβ), Καραγκάρεν(57′ Μπουζόν),Θάλις (71′ Ουμαρμπόεβ), Ιλιέφσκι( 71′ Οκτάβιο)

Σκόρερ: Λουκάσεν 90+7′, Τζάτζα 92′, Άντερσον 98’/ –

Κίτρινες: Τάνκοβιτς 58′, Γκολντάρ 74′, 90+2′ Άντερσον / Ντασκάλοβ 4′, Καραγκάρεν 4′, Φουρτάδο 32′,46′, Κιρίλοφ 46′, Μπουζόν 80′, 90+6′

– 1′ Πρώτη τελική προσπάθεια για την Πάφο με άστοχο σουτ του Πέπε

– 4′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Πάφο και κίτρινη κάρτα στον Ντασκάλοβ, ενώ κίτρινη δέχθηκε και ο Καραγκάρεν για διαμαρτυρίες

– 5′ Η εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς πάνω στο τείχος.

– 6΄ Πρώτη τελική προσπάθεια και για τους φιλοξενούμενους με άστοχο σουτ του Πίστσεβιτς.

-15′ Σε αυτά τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά η Πάφος προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό της κυρίως από την αριστερή πλευρά.

– 20′ Δεύτερη τελική προσπάθεια για τους φιλοξενούμενους με τον Κιρίλοφ να επιχειρεί το σουτ και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

– 25′ Το παιχνίδι διακόπηκε για λίγο, λόγω τραυματισμού του Κιρίλοβ.

– 31′ Εκτέλεση φάουλ του τάνκοβιτς από δεξιά, η απομάκρυνση από τον Ντασκάλοβ και σε πρώτο χρόνο ο Πέπε πιάνει το σουτ όμως περνάει έξω

– 32′ Κίτρινη κάρτα στον Φουρτάδο για δυνατό φάουλ στον Τζάζα

– 34′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς αλλά δεν ανησυχεί τον Μαρίνοβ.

– 35′ Η σέντρα από δεξιά του Ντράγκομιρ αυτός βρίσκει τον Πηλέα ο οποίος έκανε το τελείωμα από αρκετά πλάγια θέση, με την μπάλα να περνάει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων

-36′ Δοκάρι για την ΤΣΣΚΑ με τον Καραγκάρεν ο οποίος πιάνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

– 42′ Προσπάθεια για την Πάφο να απειλήσει με τον Τζάζα να ντριμπλάρει δύο παίκτες όμως στη συνέχεια κάπου κόντραρε η μπάλα και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει όπως θα ήθελε την φάση.

– 45′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Πάφο, στο τρανζίσιον ο Τζάτζα κουβάλησε μπάλα από το κέντρο, έφτασε μέχρι την μεγάλη περιοχή έστρωσε στον Ζάιρο και ο δεύτερος επιχειρεί ένα πολύ κακό τελείωμα

– 45+1′ Αποβολή για την ΤΣΣΚΑ 1948 καθώς ο Φουρτάδο δέχτηκε κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στο γόνατο του Ντράγκομιρ. Συνεχίζουν με 10 παίκτες οι Βούλγαροι. Κίτρινη κάρτα δέχθηκε και ο Κιρίλοφ για έντονες διαμαρτυρίες στον διαιτητή.

– 45+5′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

– 45′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

– 45΄ Αλλαγή για την Πάφο μέσα ο Άντερσον και έξω ο Σούνιτς.

– 51′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο, από δεξιά η γλυκιά σέντρα του Μπρούνο, ο Γκολντάρ βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

– 55′ Το πολύ μακρινό σουτ του Ντράγκομιρ είναι άστοχο.

– 57′ Αλλαγή για την ΤΣΣΚΑ 1948 εκτός ο Καραγκάρεβ και μέσα ο Μπουζόν.

– 58′ Κίτρινη κάρτα για τον Τάνκοβιτς για σκληρό μαρκάρισμα στον Θάλις

– 59′ Αλλαγή για την Πάφος FC εκτός ο Μπρούνο και μέσα ο Κορρέια.

– 60′ Δοκάρι για την Πάφο με τον Τζάζα.

– 63′ Το μακρινό σουτ του Πηλέα από αριστερά, η μπάλα περνάει έξω.

– 66΄Ο Λουκάσεν επιχειρεί το σουτ όμως είναι πολύ άστοχο.

– 67′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Μαρίνοβ να εξουδετερώνει το σουτ του Άντερσον.

– 71′ Διπλή αλλαγή για την ΤΣΣΚα εχτός Θάλις, Ιλιεφσκι και μέσα Ουμαρμποεβ και Οκτάβιο

– 74′ Κίτρινη κάρτα για τον Γκολντάρ ο οποίος γκρέμισε τον Οκτάβιο.

– 78′ Το σουτ του Τάνκοβιτς μπλοκάρει εύκολα ο Μαρίνοβ.

– 79′ Διπλή αλλαγή για την Πάφο έξω οι Πέπε και Τάνκοβιτς και μέσα Βαλακάρι και Ηλία.

-80′ Κίτρινη κάρτα στον Μπουζόν

– 81′ Η κεφαλιά από τον Γκολντάρ πέρασε έξω.

– 83′ Αλλαγή για την ΤΣΣΚΑ έξω ο Κιρίλοβ και μέσα ο Ίλιεβ.

– 85΄ Διαμαρτυρίες για πέναλτι από πλευράς Πάφου με τον Ίλιεβ να κάνει κίνηση στο πρόσωπο τον Γκολντάρ, τίπιτα λέει ο ρεφ.

-90 Έξω ο Πηλέας και μέσα ο Ναμ για την Πάφο

-90′ 7 λεπτά ο επιπλέον χρόνος καθυστέρησης

– 90+2 Κίτρινη κάρτα στον Άντερσον

– 90+6′ Κίτρινη στον Μαρίνοβ

– 90+7′ Γκολ για την Πάφο με τον Λουκάσεν με συρτό πλασέ το οποίο πέρασε κάτω από τα πόδια του Μαρίνοφ

– Το ματς οδηγείται στην παράταση.

-90′ Έναρξη πρώτου ημιχρόνου της παράτασης

-91′ Αλλαγή για την ΤΣΣΚΑ έξω ο Ραπνουιλ και μέσα ο μάρκοβ

-93′ Γκολ για την Πάφο με τον Τζάτζα, έκανε την προσποίηση στον αντίπαλο του και με όμορφο πλασέ στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μαρίνοβ. Τώρα η ομάδα του Χουάν Κάρλος Καρσέδο έχει το προβάδισμα πρόκρισης.

-98′ Γκολ για την Πάφο και 3-0 με τον Άντερσον!

-98′ Αλλαγή για την Πάφο, έξω ο Τζάτζα μέσα ο Πελάτζιο

-98′ Αλλαγή για την ΤΣΣΚΑ έξω ο Πίστσεβιτς και μέσα ο Μπόιτσεφ

-105′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου παράτασης.

– 105′ Έναρξη δεύτερου μέρους της παράτασης.

– 106′ Καλή ευκαιρία για την Πάφο με τον Ηλία να επιχειρεί το πλασέ αλλά η μπάλα να περνάει λίγο εκτός.

– 110′ Κίτρινη στον Μάρκοβ για φάουλ στον Βαλακάρι.

– 112′ Καλή στιγμή για την Πάφο, σέντρα του Ντράγκομιρ από αριστερά, ο Ζάιρο πιάνει την κεφαλιά και αναγκάζει τον Μαρίνοβ σε δύσκολη επέμβαση

– 117′ Γκολ για την Πάφο και 4-0! Ο Πελάτζιο έβγαλε τη σέντρα στη πορεία της μπήκε άθελα του ο Ντασκάλοβ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.