Monday, September 30, 2024
Home » Πάφος FC – Άρης 1-1: Η αρχή ήταν… τα πάντα!

Πάφος FC – Άρης 1-1: Η αρχή ήταν… τα πάντα!

Το ντέρμπι κορυφής δεν ανέδειξε νικητή στο «Στέλιος Κυριακίδης», καθώς Πάφος FC και Άρης έμειναν στο 1-1, σε παιχνίδι που η αρχή δεν ήταν απλώς το ήμισυ του παντός. Ήταν… τα πάντα!

Αποτέλεσμα που, παρά την πρώτη απώλεια βαθμών μετά από τέσσερις νίκες, διατήρησε τους γαλάζιους στην κορυφή, χωρίς συγκάτοικο όμως καθώς έφτασαν τους 13 βαθμούς. Έναν δηλαδή περισσότερο από την Ομόνοια, που έχει 12.

Από κοντά ακολουθεί και η «Ελαφρά Ταξιαρχία», που έφτασε τους 11, ενώ ο Απόλλων και ο ΑΠΟΕΛ έχουν από 10 πόντους.

Όπως γίνεται κατανοητό, πήραν «φωτιά» τα ψηλά δώματα της βαθμολογίας και η συνέχεια αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Βεβαίως είναι ακόμη νωρίς, «φάγαμε» μόλις την 5η αγωνιστική και σίγουρα υπάρχει μεγάλος δρόμος στο πρωτάθλημα, άλλωστε δεν αποκαλείται τυχαία «ποδοσφαιρικός μαραθώνιος».

Συναρπαστικό το πρώτο ημίχρονο στο παιχνίδι ανάμεσα σε Πάφο FC και Άρη, που έληξε 1-1. Ο Άρης προηγήθηκε νωρίς, μόλις στο 7ο λεπτό, με ένα εντός περιοχής σουτ του Γκομίς, όμως η Πάφος FC απάντησε σχεδόν αμέσως. Στο 11’, ο Γκολντάρ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και με κοντινό πλασέ ισοφάρισε για την ομάδα του.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, με καλό ρυθμό, αφήνοντας υποσχέσεις για ένα ενδιαφέρον δεύτερο ημίχρονο. Καλός ο ρυθμός και στη συνέχεια, εντούτοις δεν οι δύο ομάδες, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε άλλο ένα τέρμα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Κορέια, Λούκασεν, Γκολντάρ, Σίλβα, Πέπε (29′ Ναμ), Σούνιτς, Μπρούνο, Τάνκοβιτς, Ζάζα, Ζάιρο

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά Άλβες, Μποακί, Γιαγκό, Γκόλντσον, Καζού, Στρούτσκι (76′ Νίκολιτς), Σαρφό (82′ Μάτισικ), Μαγιαμπέλα (68′ Σαβό), Μπένγκτσον (68′ Μοντνόρ), Γκομίς (68′ Σεμέδο), Κβιλιτάια.

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

2′ Σέντρα του Κορέια από δεξιά στην περιοχή, κερδίζει κόρνερ η Πάφος.

3′ Στο έδαφος ο Γκομίς μετά από σύγκρουση με τον Γκολντάρ, διακοπή στο παιχνίδι.

5′ Εκτός περιοχής σουτ του Γκομίς, δίχως τύχη.

7′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μπέγκντσον έκανε σέντρα-σουτ απο πλάγια θέση, ο Ίβουντσιτς απέκρουσε, ο Καζού πήρε το ριμπάουτ και έκανε τη πάσα, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό, κατέληξε στον Γκομίς, ο οποίος από κοντά σούταρε και άνοιξε το σκορ.

11′ ΓΚΟΛ 1-1! Απαντά η Πάφος FC με πολύ καλή ομαδική προσπάθεια. Ο Ζάζα έδωσε στον Σούνιτς, αυτός στον Γκολντάρ, ο οποίος με κοντινό πλασέ ισοφάρισε.

18′ Καλή φάση για την Πάφο με τον Πέπε να γυρίζει από αριστερά, το σουτ του Μπρούνο χτύπησε σε σώματα.

26′ Ανέβασμα του Μπρούνο από δεξιά, ο Βραζιλιάνος έδωσε στον Κορέια με τον Τάνκοβιτς να κάνει το σουτ που κατέληξε άουτ.

28′ Πρόβλημα με τον Πέπε, ο οποίος ζητά αλλαγή.

29′ Ο Ναμ στη θέση του Πέπε.

34′ Ένα μακρινό σουτ του Μπένγκτσον, η μπάλα στα χέρια του Ίβουσιτς.

37′ Ο Μαγιαμπέλα βρήκε τον Καζού, ο οποίος σούταρε από κοντά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

45′ Τέσσερα λεπτά καθυστέρηση.

45’+3 Όχι του Άλβες σε σουτ του Τάνκοβιτς.

45’+7 Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, η μπάλα πάνω από την εστία.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
  • ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

48’Δυνατό σουτ του Γκομίς, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

54′ Στην αντεπίθεση απειλεί ο Άρης, ο Μαγιαμπέλα έκανε το τελείωμα η μπάλα χτύπησε στον Μπρούνο και κατέληξε κόρνερ.

57′ Ο Ζάζα μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το γύρισμα στον Ζάιρο, με τον Βραζιλιάνο να πέφτει στο έδαφος και να ζητά πέναλτι. Δεν υπάρχει παράβαση, αποφάσισαν διαιτητής και VAR.

62′ Ο Ζάζα μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το γύρισμα στον Ζάιρο, με τον Βραζιλιάνο να πέφτει στο έδαφος και να ζητά πέναλτι.

67′ Ο Ζάιρο έγινε αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή, ο Βραζιλιάνος έδωσε στον Ναμ, ο οποίος δεν πρόλαβε να κάνει το τελειώμα.

74′ Φάσεις και για τις δύο ομάδες σε λίγα δευτερόλεπτα, ο Ζάζα μπήκε στην περιοχή και έκανε ένα τελειώμα που έσωσε ο ίβουσιτς, στην συνέχεια ο Μποακί ξεκίνησε την αντεπίθεση για τον Άρη με τον Σεμέδο να μπαίνει στην περιοχή και την άμυνα της Πάφου να διώχνει.

90′ Τέσσερα λεπτά καθυστέρηση.