Thursday, October 3, 2024
Home » Ολυμπιακός – Ανόρθωση 1-4: Επέστρεψε αλλαγμένη μετά την ανάπαυλα και… καθάρισε

Ολυμπιακός – Ανόρθωση 1-4: Επέστρεψε αλλαγμένη μετά την ανάπαυλα και… καθάρισε

0 comments

Η Ανόρθωσηεπιβεβαίωσε τα προγνωστικά και επικράτησε άνετα 4-1 του Ολυμπιακούστο στάδιο «Γλαύκος Κληρίδης/Κατωκοπιά-Επιστροφή», εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τους 16 του κυπέλλου.

Παρόλο που η «Μεγάλη Κυρία» παρουσίασε δύο διαφορετικά πρόσωπα στη διάρκεια του αγώνα, στο τέλος πανηγύρισε μία εύκολη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο, δεν ήταν καλή και δυσκολευόταν να βρει ρυθμό. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε την απόδοσή της και αφού προηγήθηκε στο σκορ, έθεσε τις βάσεις για τον θρίαμβο.

Στο 50ό λεπτό, ο Παρούτης άνοιξε το σκορ, αξιοποιώντας τη δεύτερη προσπάθειά του, αφού το πρώτο σουτ σταμάτησε στο δοκάρι. Στη συνέχεια, ο Λόπες στο 62’ έκανε το 2-0 με σουτ από το ύψος του πέναλτι, ενώ στο 68’ ο Ίλιεφ εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Θεοδώρου και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο 80ο λεπτό, η Ανόρθωση είχε δοκάρι με τον Σ. Χαραλάμπους, ενώ στο 82’ ο διαιτητής Ροβέρτος Κώστα έδωσε πέναλτι μετά από on field review για χέρι του Γαβριήλ. Ο Λόπες ανέλαβε την εκτέλεση και δε λάθεψε από τα 11 βήματα.

Ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 90’ σε αντεπίθεση με τον Τόσκα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ολυμπιακός (Νίκος Νικολάου): Κυριάκου, Μπαρμπόσα, Γαβριήλ, Μιχαηλίδης, Ιγνατίδης, Κοντός, Καράντωνας, Βιεϊρίνια (Χαραλάμπους 67′), Χρίστου, Βαγιανίδης, Στεφάνου.

Ανόρθωση (Γιαννάκης Οκκάς): Κεραυνός, Σταμούλης (46′ Κονσεϊσάο), Χρυσόπουλος, Μλάντζοβιτς, Κίκο (73′ Μιχάλας), Αρτυματάς (46′ Σ. Χαραλάμπους), Χρυσοστόμου, Ρόγκουλιτς (46′ Λόπες), Θεοδώρου, Παρούτης, Ίλιεφ (73′ Ε. Χαραλάμπους).

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

7′ Πολύ καλό σουτ του Ρόγκουλιτς, εξίσου καλή απόκρουση του Κυριάκου.

10′ Σουτ του Θεοδώρου σχεδόν από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πάνω από την εστία.

13′ Πρώτη φάση για τον Ολυμπιακό, με τον Βιεϊρίνια να σουτάρει ευρισκόμενος εντός περιοχής και να στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία.

14′ Τακουνάκι του Ίλιεφ από κοντά, έπεσε και μπλόκαρε ο Κυριάκου.

22′ Νέο σουτ του Ντράγκουλις και νέο μπλοκάρισμα από τον Κυριάκου.

33′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό σε ανατροπή του Βιεϊρίνια από τον Βιεϊρίνια. Η φάση ελέγχεται για το εάν η παράβαση έγινε εντός ή εκτός περιοχής.

35′ Ακυρώνεται το πέναλτι. Φάουλ εκτός περιοχής μετά από έλεγχο του VAR.

36′ Εκέλεσε ο Βιεϊρίνια, η μπάλα στο τείχος, νέο σουτ από τον ίδιο, πάλι στο τείχος και κόρνερ.

41′ Δοκάρι με κεφαλιά του Χρυσοστόμου έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ρόγκουλιτς.

45′ Δύο λεπτά καθυστέρηση.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
  • ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

50′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Παρούτης άνοιξε το σκορ μετά από δύο προσπάθειες. Το πρώτο σουτ στο δοκάρι, το δεύτερο στα δίχτυα.

62′ ΓΚΟΛ 0-2! Ο Λόπες με σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

68′ ΓΚΟΛ 0-3! Ο Ίλιεφ αξιοποίησε την πάσα του Θεοδώρου και έστειλε την μπαλα με κοντινό σουτ.

80′ Δοκάρι μετά από σουτ του Σ. Χαραλάμπους και κόντρα σε ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού.

81′ Έλεγχος για ενδεχόμενο πέναλτι σε χέρι του Γαβριήλ προηγουμένως.

82′ Πέναλτι αποφάσισε ο Ροβέρτος Κώστα, αφού είδε τη φάση στο on field review.

82′ ΓΚΟΛ 0-4! Ο Λόπες εκτέλεσε το πέναλτι και νίκησε τον Κυριάκου.

90′ ΓΚΟΛ 1-4! Ο Τόσκα σε αντεπίθεση μείωσε για τον Ολυμπιακό.