Sunday, September 22, 2024
Home » Καρμιώτισσα – Ομόνοια 29Μ 1-1: Έμεινε με τον… Πόθο για πρώτη νίκη (vid)

Καρμιώτισσα – Ομόνοια 29Μ 1-1: Έμεινε με τον… Πόθο για πρώτη νίκη (vid)

Στο έκτο λεπτό της καθυστέρησης διαμορφώθηκε το 1-1 στο «Αμμόχωστος» ανάμεσα σε Καρμιώτισσακαι Ομόνοια. Δράστης ο Πόθο, ο οποίος με εκτός περιοχής σουτ πήρε την… μπουκιά από το στόμα των πρασίνων, στερώντας τους την ιστορική πρώτη νίκη τους στην Α’ Κατηγορία.

Για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο Τρούγιτς στο 69’, ο οποίος πήρε την ασίστ του πολύ δραστήριου -και απόψε- Ραχάν Φερνάντες και πλάσαρε στα δίχτυα. Οι πορτοκαλί έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς, ενώ για την ομάδα της Λευκωσίας ήταν ο πρώτος.

Οι πιο κλασικές ευκαιρίες ήταν από την πλευρά των πρασίνων. Δύο στο πρώτο ημίχρονο, ένα σουτ του Ένεμ που εξουδετέρωσε ο Επασί (39’) και μία κεφαλιά του ιδίου που σταμάτησε στο σώμα του Ντόρντεβιτς προ της τελικής γραμμής (45’+2). Άλλες τρεις στο δεύτερο, με σουτ του Γκαρσία (52’) που έφερε την απόκρουση του Επασί, του Φερνάντες (60’) που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και του Γκαρσία (87’), που επίσης σταμάτησε στον κίπερ των γηπεδούχων.

Από την πλευρά τους, οι πορτοκαλί είχαν καλύτερη στιγμή στο 9’ με κοντινή κεφαλιά του Γιούση και απόκρουση του Μπρολ, ενώ στο 83’ ο Πόθο έδωσε σπουδαία πάσα στον Βρίκκη, αυτός αντί να τελειώσει τη φάση από κοντά επιχείρησε να πασάρει στον Ντόρντεβιτς, ο οποίος όμως αιφνιδιάστηκε και χάθηκε η σπουδαία ευκαιρία.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Καρμιώτισσα (Σωφρόνης Αυγουστή): Επασί, Αντωνίου (53′ Γκραντινάρου), Μαλόνε, Χότσκο (81′ Ντελμίρο), Κοβάσεβιτς, Νεοφύτου (46′ Τσουκαλάς), Σίμιτς, Ντόρντεβιτς, Γιούσης (67′ Βρίκκης), Ντούμπια, Σμίλιανιτς (46′ Πόθο).

Ομόνοια 29Μ (Γιώργος Πετράκης): Μπρολ, Ψάλτης, Χέιλεν, Ντεσλάντς, Γουΐλερ, Καρπ (76′ Ανδρέου), Γκαρσία, Ρ. Φερνάντες (83′ Κονομής), Αλαμπρίτης (63′ Φιάκας), Τρούγιτς (76′ Αρτεμίου), Ένεμ (63′ Πικής).

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

19:00 Καθυστέρηση λόγω προβλήματος του VAR.

19:01 Οι ποδοσφαιριστές κάνουν ζέσταμα με πάσες ώσπου να αποκατασταθεί το πρόβλημα.

19:15 Αναμονή ακόμη για να επιδιορθωθεί το πρόβλημα.

19:19 Σε ένα λεπτό θα αρχίσει το ματς, όπως ειδοποίησε ο Παναγιώτης Χατζηγεωργίου (διαιτητής) τις δύο ομάδες.

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

7′ Αδύναμο πλασέ του Σμίλιανιτς στα χέρια του Μπρολ.

8′ Ο Φερνάντες έκανε επίσης αδύναμο σουτ, η μπάλα στα χέρια τουΕπασί.

9′ Πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Σέντρα του Αντωνίου, κοντινή κεφαλιά του Γιούση, απέκρουσε ο Μπρολ.

11′ Εκτός περιοχής συρτό σουτ του Χότσκο, έπεσε και μπλόκαρε ο Μπρολ.

23′ Ο Γκαρσία έκανε το σουτ, αλλά ο Επασί μάζεψε.

39′ Σουτ του Ένεμ από πλάγια θέση στην κλειστή γωνία, σε κόρνερ Επασί.

45′ Ένα λεπτό καθυστέρηση.

45’+2 Ο Γουίλερ εκτέλεσε φάουλ, ο Ένεμ έκανε την κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Ντόρντεβιτς προ της τελικής γραμμής.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
    • ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

52′ Απειλεί η Ομόνοια 29Μ με τον Γκαρσία να κάνει ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή με τον Επασί να αποκρούει δύσκολα.

54′ Εκτός περιοχής σουτ του Ένεμ, η μπάλα πάνω από την εστία.

60′ Δοκάρι μετά από εκτός περιοχής σουτ του Φερνάντες.

69′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Τρούγιτς πήρε την πάσα από τον Φερνάντες, μπηκε στην περιοχή από αριστερά και πλάσαρε όμορφα με το δεξί, ανοίγοντας το σκορ.

77′ Ωραία ενέργεια και σουτ του Φιάκα, ασταθής απόκρουση του Επασί, απομακρύνεται ο κίνδυνος.

83′ Ο Πόθο έδωσε σπουδαία πάσα στον Βρίκκη, αυτός αντί να τελειώσει τη φάση από κοντά επιχείρησε να πασάρει στον Ντόρντεβιτς, ο οποίος όμως αιφνιδιάστηκε και χάθηκε η σπουδαία ευκαιρία.

87′ Ο Γκαρσία έφυγε στον κενό χώρο, μπήκε στην περιοχή και σούταρε, αλλά ο Επασί απέκρουσε.

89′ Εκτός περιοχής σουτ του Τσουκαλά, η μπάλα άουτ.

90′ Οκτώ λεπτά καθυστέρηση.

90’+6 ΓΚΟΛ 1-1! Ο Πόθο με πολύ καλό εκτός περιοχής σουτ έφερε το ματς στα ίσα.