Wednesday, October 9, 2024
Home » Ανόρθωση – Πατριότι Λέβιτσε 72-83: Το πάλεψε, αλλά στο τέλος έχασε στις λεπτομέρειες

Μεγάλη προσπάθεια κατέβαλε η Ανόρθωση απέναντι στην Πατριότι Λέβιτσε Σλοβακίας, στην πρεμιέρα των ομίλων του FIBA Europe Cup, αλλά στο τέλος έχασε στις λεπτομέρειες.

Η ομάδα της Σλοβακίας, με πιο καθαρό μυαλό στο τελευταίο πεντάλεπτο, έφθασε στη νίκη με 83-72 σε αγώνα που διεξήχθη στο «Κίτιον». Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και κανείς δεν μπορούσε να προδικάσει ποια θα ήταν η νικήτρια. Εντέλει, στα τελευταία δύο λεπτά οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο +6 (76-70), η Ανόρθωση δεν μπόρεσε να ακολουθήσει και το ματς έγειρε στην πλευρά της Πατριότι Λέβιτσε. Στο τέλος, μάλιστα, η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 38-38, 56-56, 72-83

Ανόρθωση (Αντ. Κωνσταντινίδης): Γκόρντον 7, Ελευθερίου 4, Γκάρετ 6, Σμιθ 17 (3), Γούιλιαμς 18 (3), Μαραγκός 10, Χειμώνας 5, Ιερωνυμίδης 5.