Monday, October 14, 2024
Home » Έβγαλε γούστα κόντρα στον Άρη με κατοστάρα και μπασκετάρα ο Ολυμπιακός

Έβγαλε γούστα κόντρα στον Άρη με κατοστάρα και μπασκετάρα ο Ολυμπιακός

Το ματς
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με κάρφωμα του Βεζένκοφ, ενώ για τον Άρη πρώτος σκόραρε ο Μαντζούκας με τρίποντο (2-3). Ο Φαλ ευστόχησε από κοντά (4-3) και στη συνέχεια κάρφωσε για το 6-3. Ο Φουρνιέ με τρίποντο έφερε τους ερυθρόλευκους στο +6 (11-5), ενώ ο Γάλλος σέντερ έφτασε τους 6 πόντους γρήγορα με νέο κάρφωμα (13-5). Οι Πειραιώτες συνέχισαν με Βεζένκοφ, Παπανικολάου και Ράιτ στο τρανζίσιον, ξεφεύγοντας με +14 από πολύ νωρίς (19-5). Ο Τολιόπουλος αντέδρασε για τον Άρη με τρίποντο (19-8), όμως ο Παπανικολάου απάντησε με τον ίδιο τρόπο λίγο αργότερα (24-10). Ο Ράιτ σκόραρε παίρνοντας και το φάουλ (28-12), ενώ έκανε το ίδιο και λίγο αργότερα για το 31-12. Ο Φουρνιέ και ο Αμερικανός σέντερ σκόραραν για το 35-12, με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρομερή πρώτη περίοδος του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τολιόπουλος μείωσε με τρίποντο (35-15) και ο Ράιτ κάρφωσε εντυπωσιακά για το 37-15. Ο Ντόρσεϊ έβαλε τρίποντο από τη γωνία (40-15), με τον Μαντζούκα να απαντά μειώνοντας με δικό του μακρινό σουτ σε 42-20. Ο Νόλεϊ μείωσε κάτω από τους 20 με σουτ από τη γωνία (42-23), ενώ ο Φαλ με καλάθι και φάουλ έστειλε τη διαφορά ξανά πολύ ψηλά (47-23). Ο Λαρεντζάκης με βολές έγραψε το 49-25, με τον ΝτεΤζούλιους να μειώνει με λέι απ σε 49-27. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 57-31 για τον απόλυτα κυρίαρχο Ολυμπιακό.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΝτεΤζούλιους έβαλε πέντε σερί πόντους μετά από τρίποντο του Φουρνιέ, για το 60-36. Ο Νόλεϊ μείωσε κι άλλο (60-38), ενώ ο Μπανκς πήγε στη γραμμή και έγραψε το 60-40. Ο Βεζένκοφ πήρε την ασίστ του Φαλ και σκόραρε από κοντά (62-40), με τον Νόλεϊ να απαντά με λέι απ για το 62-42. Ο Άρης προσπάθησε να βγάλει μία αντίδραση και έτρεξε ένα μικρό σερί με Γκιουζέλη και ΝτεΤζούλιους για το 64-47. Ο Βεζένκοφ έδωσε τη δική του απάντηση με προσωπικό επιμέρους σκορ 6-0 και επανέφερε τη διαφορά πάνω από τους 20 (70-47). Ο Βούλγαρος σκόραρε μετά από εκπληκτική κυκλοφορία μπάλας, ενώ ο Φουρνιέ έβαλε φοβερό τρίποντο για το +29 των γηπεδούχων (76-47). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 76-49.

Στην τελευταία περίοδο, ο ΝτεΤζούλιους έκλεψε και έφυγε στον αιφνιδιασμό για το 78-53. Ο Μήτρου-Λονγκ με βολές και ο Ντόρσεϊ με τρίποντο έφεραν τον Ολυμπιακό στο 83-55, ενώ ο Ράιτ έγραψε το πρώτο +30 με δύο βολές (86-56). Ο Μήτρου-Λονγκ σκόραρε και τρίποντο (91-58), με τον Χατζηδάκη να απαντά με γκολ φάουλ και τον ΝτεΤζούλιους με λέι απ για το 91-63. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά, με μόνο ενδιαφέρον αν θα φτάσει ο Ολυμπιακός την κατοστάρα. Ο Ράιτ τον έφερε πιο κοντά με χουκ (95-65), έβαλε και τρίποντο με ταμπλό, ενώ ο Μήτρου-Λονγκ υπέγραψε την κατοστάρα με λέι απ στο τρανζίσιον (100-67).

Τα δεκάλεπτα: 35-12, 57-31, 76-49, 102-72