Friday, September 20, 2024
Home » ΑΠΟΕΛ – Εθνικός 1-3: Το πρώτο «μπαμ» του πρωταθλήματος!

ΑΠΟΕΛ – Εθνικός 1-3: Το πρώτο «μπαμ» του πρωταθλήματος!

Ο Εθνικόςέκανε το πρώτο «μπαμ» του πρωταθλήματος με θύμα τον ΑΠΟΕΛ! Η ομάδα της Άχνας επικράτησε 3-1 στο ΓΣΠ και πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς της, βυθίζοντας στον προβληματισμό την αντίστοιχη της Λευκωσίας, τρεις ημέρες μετά τον αποκλεισμό της από τη Ρίγα ΦΣ.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών οι Μπονέτο (γκολ, ασίστ) και Αντερέγκεν (δύο γκολ).

Οι πρωταθλητές της περασμένης σεζόν απογοήτευσαν κυρίως με την απόδοσή τους στο πρώτο ημίχρονο και άρχισαν με τον χειρότερο τρόπο τις εγχώριες υποχρεώσεις τους.

Το ματς
Ο Εθνικός έκανε ό,τι ήθελε την… άμυνα από ελβετικό τυρί του ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο, μετά το πέρας του δεκαλέπτου. Όταν οι Μπονέτο (14′) και Αντερέγκεν (18′) σκόραραν για τους μπλε, οι γαλαζοκίτρινοι υπέστησαν σοκ και κινδύνεψαν στη συνέχεια να δεχτούν και άλλα γκολ.

Κάτι που δεν συνέβη, ωστόσο στο ημίχρονο άκουσαν τις αποδοκιμασίες από τους οπαδούς τους.

Στο δεύτερο 45λεπτο επέστρεψαν πολύ βελτιωμένοι οι πρωταθλητές, πίεσαν τους φιλοξενούμενους και ευτύχισαν να μειώσουν με εξαιρετικό εντός περιοχής σουτ του νεοεισελθόντα Κόρμπου στο 54’. Η πίεση στην εστία του Ολιβέιρα αυξήθηκε ακολούθως, αλλά οι ποδοσφαιριστές του Εθνικού αμύνθηκαν σθεναρά.

Στην πρώτη αξιόλογη επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο μάλιστα, κατάφεραν να σκοράρουν για τρίτη φορά και πάλι με τον Αντερέγκεν στο 70’.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι, ο Εθνικός πήρε τους τρεις βαθμούς και οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ τα… άκουσαν ξανά από την κερκίδα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΕΛ (Ζοζέ Ντομίνγκες): Mπέλετς, Σατσιάς, Ντβάλι (46′ Πέτροβιτς), Σιπριάνο, Κιντίγια (71′ Πολυκάρπου), Κοσταντίνοφ (77′ Ελ Αραμπί), Αμπάνια, Μάγιερ (46′ Κόρμπου), Δώνης, Μαρκίνιος (59′ Μπα), Ντράζιτς.

Εθνικός (Νταβίντ Μπαντία): Ολιβέιρα, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι, Μπονέτο, Παναγιώτου, Ιωάννου (82′ ), Στυλιανού, Μπάχανακ, Αντερέγκεν (90’+5 Μιλιντσεάνου), Οφόρι, Μπρένο (62′ Πεχλιβάνης).

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

5′ Το αναμενόμενο σκηνικό. Ο ΑΠΟΕΛ προσπαθεί να επιβληθεί και ο Εθνικός να αμυνθεί και να αντεπιτεθεί.

10′ Μετά από κόρνερ του Μαρκίνιος, ο Σιπριάνο έκανε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε νέο κόρνερ.

11′ Μακρινό δίχως τύχη σουτ του Ντε Ιριόντο.

14′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μπονέτο… κρέμασε τον Μπέλετς και άνοιξε το σκορ μετά από αντεπίθεση.

17′ Εκτέλεση φάουλ του Μαρκίνιος, κεφαλιά του Σιπριάνο, η μπάλα στα χέρια του Ολιβέιρα.

18′ ΓΚΟΛ 0-2! Ο Αντερέγκεν διπλασιάζει τα τέρματα του Εθνικού, με κοντινό πλασέ έπειτα από ασίστ του Μπρένο.

22′ Διάγώνιο σουτ του Οφόρι, η μπάλα άουτ.

31′ Εκτός περιοχής σουτ του Αμπάνια, η Ολιβέιρα απέκρουσε.

34′ Η καλύτερη στιγμή του ΑΠΟΕΛ στο ματς. Ο Αμπάνια σούταρε από το ύψος του πέναλτι, έδιωξε στη γραμμή ποδοσφαιριστούς του Εθνικού.

36′ Μεγάλη ευκαιρία για το 3-0. Ο Μπέλετς είπε όχι σε κοντινό σουτ του Οφόρι.

38′ Σέντρα του Δώνη, άστοχη κεφαλιά του Μαρκίνιος.

45′ Εντός περιοχής σουτ του Μάγιερ, η μπάλα πάνω από την εστία.

45′ Τρία λεπτά καθυστέρηση.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
  • ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

51′ Δοκάρι και παραλίγο αυτογκόλ με κεφαλιά του Οφόρι.

53′ Ανάποδο ψαλίδι από Αμπάνια, η μπάλα μόλις άουτ.

54′ ΓΚΟΛ 1-2! Ο Κόρμπου μειώνει με διαγώνιο σουτ έπειτα από ασίστ του Μαρκίνιος.

65′ Σέντρα του Δώνη, άστοχη κεφαλιά του Ντράζιτς από κοντά.

70′ ΓΚΟΛ 1-3! Ο Αντερέγκεν πλάσαρε εύστοχα μετά από αντεπίθεση του Εθνικού, αξιοποιώντας την πάσα του Μπονέτο.

90′ Σουτ του Δώνη από δεξιά, σε κόρνερ ο Ολιβέιρα.

90′ Οκτώ λεπτά καθυστέρηση.

90′ Καλό εκτός περιοχής σουτ του Κόρμπου, σε κόρνερ ο Ολιβέιρα.