Home » Σάκκαρη: Εύκολη νίκη κόντρα στη Γιουάν και πρόκριση στις 32 του Miami Open

Σάκκαρη: Εύκολη νίκη κόντρα στη Γιουάν και πρόκριση στις 32 του Miami Open

0 comment

Επίδειξη ανωτερότητας από την Ελληνίδα τενίστρια η οποία επιβλήθηκε 6-2, 6-2 απέναντι στην Κινέζα.

Την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται επιβεβαίωσε η Μαρία Σάκκαρη. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε εύκολα 6-2, 6-2 της Γιουέ Γιουάν και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Miami Open.

Η Κινέζα μπορεί να βρίσκεται ψηλά στην παγκόσμια κατάταξη (Νο 37) όμως η 28χρονη Ελληνίδα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντί της. Από την αρχή μπήκε στο ματς με το πόδι πατημένο στο γκάζι και προηγήθηκε με 4-0 στο πρώτο σετ.

Στη συνέχεια απλά κράτησε το σερβίς της για να κάνει το 1-0 με 6-2 μέσα σε 35 λεπτά. Στο δεύτερο σετ οι δύο αθλήτριες κράτησαν το σερβίς τους στα πρώτα δύο games και στη συνέχεια η Σάκκαρη πήρε τα επόμενα τρία για να προηγηθεί με 4-1.

Η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη πια για την Γιουάν με την Σάκκαρη να κλείνει και το δεύτερο σετ με 6-2. Έτσι σε συνολικά 80 λεπτά η Ελληνίδα πρωταθλήτρια εξασφάλισε τη νίκη και μαζί την πρόκριση στον τρίτο γύρο.

Πλέον περιμένει να μάθει τη νέα αντίπαλό της, που θα προκύψει από το ζευγάρι Σαβίλ – Γιαστρέμσκα.

Πηγή: ΤΟ ΒΗΜΑ