Monday, September 16, 2024
Home » ΠΑΦΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ 2-1 . ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ..

ΠΑΦΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ 2-1 . ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ..

Για τον πρώτο Ημιτελικό του Κυπέλλου η ομάδα της ΠΑΦΟΥ κέρδισε ψές στο ΣΤ. ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ με 2-1 και θα πάει την ερχόμενη Τετάρτη 17/4 στό ΑΛΦΑ ΜΕΓΑ γιά τον Επαναληπτικό με ελαφρύ προβάδισμα ομως όλα είναι πιθανα αφου η ομάδα του ΚΑΡΣΕΔΟ θα έχει δύσκολη αποστολή μέσα σε μιά καυτή έδρα και με μιά έμπειρη και καλή ομάδα που για φέτος η μόνη διάκριση που έμεινε και μπορεί να διεκδικήσει είναι το Κύπελλο
   Δίκαιη πέρα για πέρα η Νίκη της ομάδας της ΠΑΦΟΥ που ήταν καλύτερη στόν αγώνα ήθελε περισσότερο την Νίκη εν αντιθέση με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ που παρατάχθηκε με αμυντική διάταξη και πρώτο στόχο όχι ήττα Στό Α Ημίχρονο η ΠΑΦΟΣ δέν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί την υπεροχή της άνοιξε το σκόρ στό 28 με ένα γκόλ  ζωγραφιά του ΠΕΠΕ όμως πρίν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των οπαδών της στό 35΄ο ΜΑΛΕΚΚΙΔΗΣ έκανε το 1-1 γιά τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ.Στό Β Ημίχρονο φάνηκε ότι ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ είχε συμβιβαστεί στήν ιδέα της Ισοπαλίας όχι όμως και η ΠΑΦΟΣ που έριξε στόν αγώνα τους ΖΑΖΑ και ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ που άλλαξαν πρός το καλύτερο τήν εικόνα της ΠΑΦΟΥ ενώ λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 85΄ο διακριθείς  ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ήταν ο σκόρερ του δεύτερου γκόλ της ΠΑΦΟΥ που της έδωσε την Νίκη και το προβάδισμα στον επαναληπτικό
Μιά σπουδαία Νίκη με μικρό προβάδισμα που όμως όλα είναι ανοικτά αφού ακόμα υπάρχουν άλλα 90 λεπτά που οι ΓΑΛΑΖΙΟΙ της ΠΑΦΟΥ θα πρέπει να καταθέσουν ψυχή στον επαναληπτικό γιά να βρεθούν στον μεγάλο Τελικό της 18ης Μαιου. η ΠΑΦΟΣ ΈΧΕΙ ΤΟ ΠΛΕΟΝΈΚΤΗΜΑ ΌΤΙ ΠΕΡΝΆ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΌ ΜΕ 2 ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΙΣΟΠΑΛΙΑ΄