Home » ΚΟΝΦΕΡΑΝΣ ΛΙΓΚ: ΤΟ ΣΗΚΩΣΕ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΚΟΝΦΕΡΑΝΣ ΛΙΓΚ: ΤΟ ΣΗΚΩΣΕ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

0 comment

Έγραψε Ιστορία ο ΘΡΥΛΟΣ ψες στο ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ κερδίζοντας στο Τελικό του Κόνφερανς Λιγκ την ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ με 1-0 και η ΕΛΛΑΔΑ και όχι μόνο από χθες βράδυ πανηγυρίζει για την Τεράστια επιτυχία του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ της πρώτης Ελληνικής ομάδας που πήρε Ευρωπαϊκό τίτλο στο Ποδόσφαιρο. Πανάξια η Νίκη και η Κατάκτηση του Τροπαίου από τους ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΥΣ που έδειξαν ότι το ήθελαν και το πάλεψαν περισσότερο από τους αντιπάλους τους που φάνηκαν καλύτεροι μόνο στο Α Ημίχρονο που δημιούργησαν και έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες. Μπορεί να ήταν απειλητικοί όχι όμως επικίνδυνοι στο φινάλε τις προσπάθειάς αφού υστερούσαν στο σκοράρισμα. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ μπήκε μεταμορφωμένος στο Β Ημίχρονο φορώντας το καλό του κουστούμι έγινε πιο απειλητικός και όσο περνούσε ο χρόνος πιο ουσιαστικός Στην παράταση οι Ιταλοί φάνηκε ότι δεν τους έπαιρναν οι δυνάμεις τους και η σκέψη τους ήταν να ”ροκανίσουν” τον χρόνο για να πάνε στα πέναλτι ενώ οι παίκτες του Ολυμπιακού όσο περνούσε ο χρόνος τόσο περισσότερο πείσμωναν και κυνηγούσαν το γκολ που ήρθε λίγο πριν την εκπνοή της παράτασης με ένα δύσκολο γκολ από τον ΕΛ ΑΡΑΜΠΙ που χρίσθηκε με το γκολ αυτό πρώτος σκόρερ σε όλες τις φετινές Διοργανώσεις της ΟΥΕΦΑ

Με την τεράστια χθεσινή επιτυχία του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ η ΕΛΛΑΔΑ ανέβηκε στην 5η θέση της κατάταξης της ΟΥΕΦΑ και την περίοδο 2025-26 θα έχει 5 Ευρωπαϊκά εισιτήρια βάζοντας και 2η ομάδα στα Προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι τσέπες των παικτών και το ταμείο της ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ θα έχουν από αυτό τον… ‘ΑΘΛΟ” το δικό τους μερτικό. ΟΙ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΙ ποδοσφαιριστές θα μοιραστούν πριμ 5 εκατομμυρίων ευρώ ενώ η ΠΑΕ έκλεισε την Σεζόν με έσοδα 16 εκατ. ευρώ από την φωτεινή Ευρωπαϊκή Πορεία.