Monday, October 7, 2024
Home » ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ 0-1: Έσπασε τη γκίνια στην έδρα των γαλαζοκιτρίνων και τους μεγάλωσε τον προβληματισμό

0 comments

Η ΑΕΚ πέτυχε μια σπουδαία νίκη με 1-0 στο ΓΣΠ, σπάζοντας μια παράδοση που την ήθελε να αγνοεί τη νίκη στο πρωτάθλημα για 14 σερί αγώνες απέναντι στον ΑΠΟΕΛ στην έδρα του. Πρωταγωνιστής ο Φαράζ, ο οποίος σκόραρε στο 77’ με κοντινό σουτ.

Με αυτή την επιτυχία, η ομάδα της Λάρνακας έφτασε τους 10 βαθμούς, ανεβαίνοντας βαθμολογικά και ψυχολογικά, ενώ συνέχισε την καλή της φόρμα μετά τις νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο αντιστοίχως εις βάρος των Νέα Σαλαμίνα (3-1) και Ακρίτα Χλώρκας (5-0).

Ο ΑΠΟΕΛ, από την πλευρά του, παραμένει στους 10 βαθμούς, με το αρνητικό σερί των τελευταίων εβδομάδων να συνεχίζεται και τον προπονητή Ζοζέ Ντομίνγκες να βρίσκεται υπό ακόμα μεγαλύτερη πίεση.

Το ματς

Η νίκη της ΑΕΚ ήταν δίκαιη σε γενικές γραμμές βάσει των πεπραγμένων στον αγωνιστικό χώρο. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε και είχε τις περισσότερες ευκαιρίες. Κορυφαία το δοκάρι σε σουτ του Αϊτόρ στο 23’. Από την πλευρά του, ο ΑΠΟΕΛ σε αυτό το διάστημα δεν έκανε τη μεγάλη φάση.

Ισοζύγισαν οι γαλαζοκίτρινοι στο δεύτερο ημίχρονο, κράτησαν την μπάλα περισσότερο, αλλά δυσκολεύονταν πολύ να δημιουργήσουν και να γίνουν επικίνδυνοι.

Αντιθέτως, ήταν οι κιτρινοπράσινοι που είχαν τις καλύτερες στιγμές. Στο 49’ ο Καμπρέρα την… κλώτσησε στα σκουπίδια, αλλά ο Φαράζ δεν λάθεψε στο 77’, αξιοποιώντας με πλασέ την πάσα του Γκατσία.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή του ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 89’, όταν ο Κόρμπου σούταρε από κοντά, αλλά ο Αθανασιάδης έδειξε τα αντανακλαστικά του.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΕΛ (Ζοζέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Τσεπάκ, Ντβάλι, Λαΐφης, Σούσιτς (75′ Κιντιγιά), Κοσταντίνοφ (60′ Τεχέρα), Αμπάνια, Πίζι (73′ Κόρμπου), Εντονγκαλά, Μαρκίνιος (85′ Ντράζιτς), Ελ Αραμπί.

ΑΕΚ (Χένινγκ Μπεργκ): Αθανασιάδης, Εκπολό, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Λέντες, Πονς, Ροντεν (74′ Γκάμα), Φαράζ, Αϊτόρ (90’+5 Μιραμόρ), Καμπρέρα (89′ Σολ).

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

9′ Σέντρα σουτ του Εντονγκαλά, η μπάλα στα χέρια του Αθανασιάδη.

10′ Ο ΑΠΟΕΛ κρατά περισσότερο την μπάλα, προσπαθεί να ισορροπήσει το ματς η ΑΕΚ.

12′ Δυνατό συρτό σουτ εκτός περιοχής από τν Αϊτόρ, σε κόρνερ ο Μπέλετς.

16′ Ο Αμπάνα έκλεψε και έδωσε στον Ελ Αραμπί, αυτός μπήκε στην περιοχή και από υπερβολικό αλτρουισμό, πάσαρε στον Μαρκίνιος, για να προλάβουν να διώξουν οι αμυντικοί. Μεγάλη ευκαιρία που χάθηκε για τον ΑΠΟΕΛ.

20′ Σέντρα του Φαράζ, κεφαλιά πάσα του Αϊτόρ και άστοχη κεφαλιά του Καμπρέρα.

23′ Δοκάρι για την ΑΕΚ με εκτός περιοχής σουτ του Αϊτόρ.

28′ Πήρε τα ηνία του ματς η ΑΕΚ και πιέζει τον ΑΠΟΕΛ.

45′ Ένα λεπτό καθυστέρηση.

45’+2 O Πίζι εκτέλεσε φάουλ, ο Λαΐφης έκανε την κεφαλιά και απέκρουσε ο Αθανασιάδης.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
  • ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

49′ Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Ο Αΐτορ προσπάθησε να περάσει κάθετη πάσα, οι Ντβάλι και Λαΐφης φάνηκε να ελέγχουν, αλλά μπερδεύτηκαν και ο Καμπρέρα βρέθηκε μόνος μπροστά από τον Μπέλετς, αλλά πλάσαρε συρτά και έστειλε την μπάλα άουτ.

52′ Ο Αμπάνια σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Μαρκίνιος στη φάση που προηγήθηκε.

69′ Μακρινό σουτ του Ροντέν, δεν ανησυχεί ο Μπέλετς.

73′ Σέντρα του Εντονγκαλά, άστοχη κεφαλιά του Ελ Αραμπί.

77′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Φαράζ με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ μετά από πάσα του Γκαρσία.

78′ Ελέγχεται η φάση για ενδεχόμενο χέρι του Καμπρέρα στη φάση που προηγήθηκε, ενώ οι γαλαζοκίτρινοι ζήτησαν φάουλ στον Τσεπάκ.

80′ Μετρά το γκολ.

89′ Σπουδαία απόκρουση σε κοντινό σουτ του Κόρμπου, μετά από σέντρα του Ελ Αραμπί.

90′ Εφτά λεπτά καθυστέρηση.

90’+2 Ο Αϊτόρ εκτέλεσε φάουλ και έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.