Friday, September 20, 2024
Home » Πεντάμορφη Μαρσέιγ στο ντεμπούτο του Ντε Τζέρμπι!

Πεντάμορφη Μαρσέιγ στο ντεμπούτο του Ντε Τζέρμπι!

Ονειρεμένη πρεμιέρα για τη Μαρσέιγ στη φετινή Ligue 1!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και όντας άκρως αποτελεσματικοί μπροστά στην αντίπαλη εστία, οι Μασσαλοί πανηγύρισαν εντυπωσιακή νίκη με 5-1 στην έδρα της Μπρεστ, μπαίνοντας ιδανικά στη νέα εποχή με τον Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι στην τεχνική τους ηγεσία!

Η Μαρσέιγ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση που παρακολουθήσαμε σε απευθείας μετάδοση από τον ΣΚΑΪ, με τον Μέισον Γκρίνγουντ να ανοίγει το σκορ με άψογο τελείωμα στο 3ο κιόλας λεπτό, σκοράροντας στο ντεμπούτο του!

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να απαντήσουν 6 λεπτά αργότερα, όταν ο πρώην αμυντικός του Παναιτωλικού, Κορνέλιους, έκανε πέναλτι, αλλά ο Ρούλι απέκρουσε εντυπωσιακά την εκτέλεση του Ντελ Καστίγιο, διατηρώντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 26’ με τον Λουίς Ενρίκε, ενώ ο Γκρίνγουντ βρήκε ξανά δίχτυα στο 32’, εκτελώντας εύστοχα πέναλτι που πήρε ο Αρίτ.

Η Μπρεστ μείωσε στο 45’+6’ με τρομερό σουτ του Καμαρά, αλλά η ομάδα του Ντε Τζέρμπι δεν πτοήθηκε, με τον Λουίς Ενρίκε να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (48’), πριν ο Γουαχί διαμορφώσει το τελικό 1-5 στο 69’, μετατρέποντας σε γκολ ένα πέναλτι που πήρε ο Γκρίνγουντ. Πολύ άτυχος ο Μουμπανιά των φιλοξενούμενων, μπήκε στο ματς ως αλλαγή στο 71′ και τραυματίστηκε σοβαρά 9 λεπτά αργότερα.