Friday, September 20, 2024
Home » Νικηφόρο ξεκίνημα για Μονακό και Λιλ στη φετινή Ligue 1

Νικηφόρο ξεκίνημα για Μονακό και Λιλ στη φετινή Ligue 1

Νικηφόρο ξεκίνημα για Λιλ και Μονακό στη γαλλική Ligue 1! Σε ένα παιχνίδι που στιγματίστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Άνχελ Γκόμες, η Λιλ επιβλήθηκε 2-0 της Ρεμς, ξεκινώντας με τρίποντο τις υποχρεώσεις της στο γαλλικό πρωτάθλημα για 8η συνεχόμενη σεζόν!

Η Ρεμς αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο από το 15ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Κονέ, ενώ στο 25′ ο Γκόμες σωριάστηκε στο έδαφος μετά από μια εναέρια μονομαχία, χάνοντας τις αισθήσεις του και αποχωρώντας για το νοσοκομείο. Όταν το παιχνίδι συνεχίστηκε, η Λιλ άνοιξε το σκορ στο 45’+29′ με γκολ του Ντιακιτέ και συνέχισε να κυριαρχεί, «κλειδώνοντας» τη νίκη με γκολ του Ντέιβιντ στο 90’+2′.

Ξεκίνημα με… το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα και για τη Μονακό, η οποία επιβλήθηκε 1-0 της Σεντ Ετιέν στο «Λουί Ντε»! Ούσα ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, η ομάδα από το Πριγκιπάτο είχε ακυρωθέν γκολ με τον Μιναμίνο στο 21′, όμως επτά λεπτά αργότερα (28′) ο Ιάπωνας μεσοεπιθετικός έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το γκολ που έμελλε να αποδειχθεί και καθοριστικό.

Η Σεντ Ετιέν έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε στο 72′ με τον Σισοκό, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης, με το 1-0 να παραμένει μέχρι τέλους.