Friday, September 20, 2024
Home » Ισχυρό προβάδισμα της Ρίγας, αφεντικό η Κλουζ, ανοιχτούς λογαριασμούς για Όσιγεκ και Ζίρα

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Όσιγεκ και Ζίρα ενόψει του επαναληπτικού στο Αζερμπαϊτζάν, με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 1-1. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Άντον Μάτκοβιτς στο 38ο λεπτό ενώ η ισοφάριση των φιλοξενούμενων ήρθε με μπάζερ μπίτερ του Ράφαελ Ουζτίγκ από τα έντεκα βηματα στο 96ο λεπτό. Ο νικητής αυτού του ζευγαριού θα βρεθεί στον δρόμο του νικητή Ομόνοια-Φέχερβαρ, για τα πλει οφ του Κόνφερενς Λιγκ

Ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού στη Ρουμανία για την Κλουζ καθώς κέρδισε με 1-0 εκτός έδρας την Ισραηλινή Μακάμπι Πετάχ Τίκβα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Κάρλο Μουχάρ στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο νικητής αυτού του ζευγαριου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Πάφος FC- ΤΣΣΚΑ 1948 για τα πλει οφ του Κόνφερενς Λιγκ.

Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε 0-2 από τη Σλόβαν Μπρατισλάβας και πλέον ψάχνει την ανατροπή στον επαναληπτικό της Τρίτης (13/8) για να συνεχίσει να ελπίζει σε πιθανή είσοδο στο League Phase του Τσαμπιονς Λιγκ. Σε σενάριο αποκλεισμού τότε θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Σάντα Κολόμα-Ρίγας, στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Οι Λετονοί έχουν ισχυρό προβάδισμα για να πάρουν την πρόκριση καθώς κέρδισαν με 2-0 στην Ανδόρα. Σκόρερς για τους φιλοξενούενους ήταν οι Γιάνις Ικαούνιεκς στο 13ο λεπτό και Βίκτορ Οσουάγκου στο 37ο λεπτό.